Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
25 Ապրիլի, 2021 16:30Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում երկկողմ և եռակողմ` Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափով համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Նշվել են փոխգործակցության առաջնային ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության լայն շրջանակ: Կողմերը հույս են հայտնել, որ համագործակցության միջոցառումների անցկացման` համավարակով պայմանավորված ժամանակավոր դադարեցումից հետո, ընթացիկ տարվա երկրորդ կեսին, հնարավոր կլինի հաստատել համագործակցության հետագա ծրագրերը և անցել դրանց ակտիվ իրականացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Արցախում սանձազերծված ռազմական գործողությունների մանրամասներ և դրանց ավարտից հետո ստեղծված իրավիճակը:
Կիպրոսի պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, որ երկու երկրներն ունեն համանման անվտանգային մարտահրավերներ և, հաշվի առնելով ռազմական գործողությունների ընթացքում հայկական կողմի ձեռք բերած փորձը, ընդգծել մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մոտ ապագայում շարունակել տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ քննարկումները:

Vagharshak Harutyunyan received the delegation led by the Minister of Defence of Cyprus
25 April, 2021 16:30Issues related to the development of bilateral and trilateral Armenia-Cyprus-Greece cooperation in the field of defense were discussed during the meeting. The priority directions of cooperation were mentioned, which include a wide range of military and military-technical cooperation. The parties expressed hope that after the temporary cessation of cooperation activities due to the epidemic, in the second half of this year, it will be possible to approve further cooperation programs and start their active implementation.
The interlocutors also discussed issues related to regional security. The RA Minister of Defence presented the details of the military operations unleashed in Artsakh and the situation after their completion.
In his turn, the Defence Minister of Cyprus noted that the two countries have similar security challenges, taking into account the experience gained by the Armenian side during the hostilities, and stressed the need for joint work to meet the challenges.