Պաշտպանության նախարարն այցելել է 3-րդ բանակային զորամիավորում
Զորամիավորման շտաբում նախարարը ծանոթացել է սահմանագծի մշտադիտարկումն իրականացնող աշխատասենյակների տեխնիկական հագեցվածությանը։ Այնուհետև պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը խորհրդակցություն է անցկացրել զորամիավորման հրամանատարական կազմի հետ, քննարկել զինված ուժերի բարեփոխումներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Սուրեն Պապիկյանը զորամիավորման տարածքում կառուցված հուշապատի մոտ հարգանքի տուրք է մատուցել 44-օրյա պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակին։
Այցի ընթացքում պաշտպանության նախարարը եղել է զորամիավորման զորամասերում, ԶՈւ լեռնային ուսումնական կենտրոնում, ծանոթացել զորամասերի կենցաղային, զորանոցային, մարզական, մարտական պատրաստության  պայմաններին, ծանոթացել ընթացող վերանորոգման աշխատանքներին: Սուրեն Պապիկյանը զորամասերի հրամանատարների և զինծառայողների հետ քննարկել է զինված ուժերի արդիականացմանը վերաբերող հարցեր և վստահեցրել, որ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գործադրելու է բոլոր ջանքերը՝ զինվորական ծառայության գրավչությունը բարձրացնելու և բանակի մարտունակությունն ամրապնդելու ուղղությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան, շրջել մասնաշենքերում, այնուհետև զրուցել սաների հետ: Նախարար Պապիկյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում են լայնածավալ բարեփոխումներ՝ ռազմական կրթության որակն էականորեն բարձրացնելու նպատակով, և որ զուգահեռաբար պատրաստվում է նաև զինծառայողների բնակարանային ապահովման փաթեթ, որը կբարձրացնի սպայական ծառայության գրավչությունը:

Министр обороны посетил 3-й армейский корпус
Министр ознакомился с техническим оснащением постов пограничного контроля в штабе армейского корпуса. Затем министр обороны провел совещание с командным составом армейского корпуса, на котором был обсужден ряд вопросов, связанных с реформированием Вооруженных Сил.
Сурен Папикян почтил память героев, павших в 44-дневной войне, у мемориальной стены, построенной на территории армейского корпуса.
В ходе визита министр обороны посетил воинские части армейского корпуса, горный учебный центр Вооруженных Сил, ознакомился с бытом, казарменными, спортивно-боевыми условиями воинских частей, ходом ремонтных работ. Сурен Папикян обсудил с командирами и военнослужащими воинских частей вопросы, связанные с модернизацией Вооруженных Сил, и заверил, что военно-политическое руководство Республики Армения приложит все усилия для повышения привлекательности военной службы и укрепления боевой эффективность армии.
Министр обороны РА также посетил военное училище Министерства обороны имени Монте Мелконяна, осмотрел здания, затем пообщался с курсантами. Министр Папикян сообщил, что в ближайшее время планируются масштабные реформы с целью существенного повышения качества военного образования, а параллельно готовится пакет жилья для военнослужащих, что повысит привлекательность офицерской службы.