Սեպտեմբերի 15-ից մեկնարկում են նոր եռամսյա հավաքներ
ՀՀ կառավարության 2021 թվականի սեպտեմբերի 2-ի N 1409 - Ն որոշմամբ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ից մինչև դեկտեմբերի 15-ը հայտարարվում է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա նոր վարժական հավաքներ: Ըստ անհրաժեշտության, հավաքների մասնակիցները կներգրավվեն նաև մարտական հերթապահության։
Վարժական հավաքները հայտարարվում են պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիների ռազմական ունակությունների կատարելագործման, մասնագիտական վերապատրաստման, բարձրագույն կրթություն ունեցող ենթասպայական կազմից պահեստազորի սպաների պատրաստման նպատակով:
Հավաքներին մասնակցելու ողջ ընթացքում քաղաքացիները կհամարվեն զինծառայողներ, կօգտվեն զինծառայողների համար սահմանված բոլոր բավարարումներից և սոցիալական արտոնություններից, կպահպանվեն նրանց քաղաքացիական աշխատատեղերը, ինչպես նաև հավաքների յուրաքանչյուր ամսվա համար կստանան վարձատրություն՝ նշանակված զինվորական պաշտոնի համար նախատեսված պաշտոնային դրույքաչափով՝ կախված զինվորական կոչումից և մի շարք այլ գործոններից։ Հավաքներին մասնակցությունը, օրացուցային հաշվարկով, կներառվի քաղաքացու զինվորական ծառայության կամ աշխատանքային ընդհանուր ստաժում:

7 September, 2021 10:33
By the Decree of the Government of the Republic of Armenia of September 2, 2021 N 1409-N, from September 15 to December 15, 2021, new three-month training gatherings for reservists of privates, junior officers and officers of the first category of the first reserve group are announced. If necessary, the participants of the training gatherings will also be involved in combat duty.
Training gatherings are announced with the aim of improving the military capabilities of reservists, their professional retraining, professional training, and the training of reserve officers from junior officers with higher education.
Citizens will be considered military personnel for the entire period of participation in the training gatherings, they will enjoy all the privileges and social benefits provided for military personnel, their civilian jobs will be preserved, and they will also be paid for each month of training according to the official rate for the designated military position, depending on from military rank and a number of other factors. Participation in the gatherings in the calendar calculation will be counted in the length of military service or the total work experience of a citizen.