ՀՀ պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ պետը հետևել են ԱԻՆ ուսումնական վարժանքներին
3 Սեպտեմբերի, 2021Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը և ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը, այլ բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների, դեսպանների և հյուրերի հետ, հետևել են ԱԻՆ անձնակազմի ներգրավվամբ անցկացվող «Ուժեղ երկրաշարժի դեպքում փրկարարական աշխատանքների կազմակերպումն ու իրականացումը աղետի գոտում» թեմայով ցուցադրական հատուկ տակտիկական ուսումնավարժությանը։
Վարժանքի մեկնարկից առաջ նախապես ծավալված ուսումնական կետերում և վրանային ավաններում բարձրաստիճան հյուրերին են ներկայացվել հրդեհաշիջման, փրկարարական, սակրավորական, տուժածներին անհրաժեշտ բուժօգնություն ապահովելու աշխատանքների համար կիրառվող նորագույն տեխնիկական և նյութական միջոցները, անօդաչու թռչող սարքերը և այլն։
Ուսումնավարժության ընթացքում խաղարկվել է պայմանական երկրաշարժ։ Ներգրավված էր 150 ծառայող փրկարար ծառայության բոլոր ստորաբաժանումներից: Գործնական վարժանքի նպատակն էր կատարելագործել արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության արձագանքող ստորաբաժանումների գործնական հմտությունները հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելիս։

Министр обороны РА и начальник ГШ ВС следили за учениями МЧС
3 сентября министр обороны РА Аршак Карапетян, начальник ГШ вооруженных сил, генерал-лейтенант Артак Давтян вместе с другими высокопоставленными государственными должностными лицами, послами и гостями наблюдали за специальным демонстрационным тактическим учением на тему «Организация и проведение спасательных операций в случае сильного землетрясения», проводимого с привлечением состава МЧС.
Перед началом тренировки на заранее развернутых учебных пунктах и палаточных городках высокопоставленным гостям были представлены новейшие технические и материальные средства, используемые для тушения пожаров, разминирования, оказания необходимой медицинской помощи пострадавшим, а также беспилотные летательные аппараты и др.
Во время учения было разыграно условное землетрясение. Были задействованы 150 военнослужащих из всех подразделений спасательной службы. Целью практических тренировок было совершенствование практических навыков подразделений реагирования спасательной службы МЧС при проведении спасательных работ и работ по тушению пожаров.