ՀՀ պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ պետը հետևել են ԱԻՆ ուսումնական վարժանքներին
3 Սեպտեմբերի, 2021Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը և ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը, այլ բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների, դեսպանների և հյուրերի հետ, հետևել են ԱԻՆ անձնակազմի ներգրավվամբ անցկացվող «Ուժեղ երկրաշարժի դեպքում փրկարարական աշխատանքների կազմակերպումն ու իրականացումը աղետի գոտում» թեմայով ցուցադրական հատուկ տակտիկական ուսումնավարժությանը։
Վարժանքի մեկնարկից առաջ նախապես ծավալված ուսումնական կետերում և վրանային ավաններում բարձրաստիճան հյուրերին են ներկայացվել հրդեհաշիջման, փրկարարական, սակրավորական, տուժածներին անհրաժեշտ բուժօգնություն ապահովելու աշխատանքների համար կիրառվող նորագույն տեխնիկական և նյութական միջոցները, անօդաչու թռչող սարքերը և այլն։
Ուսումնավարժության ընթացքում խաղարկվել է պայմանական երկրաշարժ։ Ներգրավված էր 150 ծառայող փրկարար ծառայության բոլոր ստորաբաժանումներից: Գործնական վարժանքի նպատակն էր կատարելագործել արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության արձագանքող ստորաբաժանումների գործնական հմտությունները հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելիս։

The RA Minister of Defence and the Head of General Staff of the Armed Forces followed the training exercises of the Ministry of Emergency Situations
3 September, 2021 18:30On September 3, RA Minister of Defence Arshak Karapetyan, Head of General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Artak Davtyan, together with other high-ranking state officials, ambassadors and guests watched a special demonstration tactical exercise on the topic "Organization and Conduct of Rescue Operations in the Event of a Strong Earthquake" with the involvement of the personnel of the Ministry of Emergency Situations.
Before the start of the training at pre-deployed training points and tent camps, the high-ranking guests were introduced to the latest technical and material means, used for extinguishing fires, demining, providing necessary medical assistance to victims, as well as unmanned aerial vehicles, etc.
A conventional earthquake was played during the training. 150 servicemen from all subdivisions of the rescue service were involved. The purpose of the practical training was to improve the practical skills of the response subdivisions of the Emergencies Ministry's rescue service during rescue operations and fire extinguishing operations.