17 Մայիսի, 2021Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված սադրանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը, նախորդ օրվա համեմատ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Մայիսի 16-ին կայացած բանակցություններից հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր։ Այդուհանդերձ, զինվորականների մի մասը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այսօր քննարկումներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ ԱԴԾ ՍԾ տնօրենի հետ, պաշտպանության նախարարությունում հյուրընկալվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները։
Պաշտպանության նախարարությունը վերստին հայտարարում է, որ բացարձակ անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներից խուսափելու համար ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են հեռանալ մեր երկրի տարածքից՝ առանց որևէ նախապայմանի։

После провокаций, осуществленных азербайджанскими вооруженными силами, напряженность на армяно-азербайджанской границе существенно не изменилась по сравнению с предыдущим днем. После переговоров, состоявшихся 16 мая, несколько групп представителей Вооруженных сил Азербайджана, проникших на территорию Республики Армения, вернулись на исходные позиции. Тем не менее, часть военных все еще продолжает находиться на территории Республики Армения.
Сегодня министр обороны РА обсуждал мирное урегулирование вопроса с министром обороны РФ, генеральным секретарем ОДКБ, директором ПС ФСБ РФ, аккредитованные в РА военные атташе посетили Министерство обороны.
Министерство обороны снова заявляет, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимо, и во избежание развития событий с непредсказуемыми последствиями азербайджанские военные обязаны покинуть территорию нашей страны без каких-либо предварительных условий.