17 Մայիսի, 2021Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված սադրանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությունը, նախորդ օրվա համեմատ, էական փոփոխություններ չի կրել։ Մայիսի 16-ին կայացած բանակցություններից հետո Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործած ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների մի քանի խումբ վերադարձել է իրենց ելման դիրքեր։ Այդուհանդերձ, զինվորականների մի մասը շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման շուրջ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այսօր քննարկումներ է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարարի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ ԱԴԾ ՍԾ տնօրենի հետ, պաշտպանության նախարարությունում հյուրընկալվել են ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները։
Պաշտպանության նախարարությունը վերստին հայտարարում է, որ բացարձակ անընդունելի է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն, և անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներից խուսափելու համար ադրբեջանցի զինվորականները պարտավոր են հեռանալ մեր երկրի տարածքից՝ առանց որևէ նախապայմանի։

After the provocations carried out by the Azerbaijani armed forces, the Armenian-Azerbaijani border tension did not change significantly compared to the previous day. After the negotiations held on May 16, several groups of representatives of the Azerbaijani Armed Forces who had entered the territory of the Republic of Armenia, returned to their starting positions. Nevertheless, a part of the military is still in the territory of the Republic of Armenia.
Today the RA Minister of Defence had discussions on the peaceful settlement of the issue with the RF Minister of Defence, CSTO Secretary General, Director of the BS of the RF FSB, the military attaches accredited in the RA visited the Ministry of Defence.
The Ministry of Defense reiterates that any encroachment on the sovereign territories of the Republic of Armenia is absolutely unacceptable, and in order to avoid development of events  with unpredictable consequences, the Azerbaijani military must leave the territory of our country without any preconditions.