Անցկացվել է սեմինար-քննարկում ՊՆ խաղաղապահ ուժերի բրիգադի անձնակազմի հետ
6 Մայիսի, 2021 18:37Հայաստանի Հանրապետությունում 2020-2022թթ. ընթացքում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի կազմակերպման Ազգային ծրագրով նախատեսված գործողությունների շրջանակներում կազմակերպված սեմինարը վարել է ՀՀ-ում թրաֆիքինգի դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի անդամ, թրաֆիքինգի հարցերով միջազգային և ազգային փորձագետ Դավիթ Թումասյանը:
Սեմինար-քննարկման անցկացման նպատակն էր մարդկանց թրաֆիքինգի, աշխատանքային շահագործման, հարկադիր աշխատանքի և օրենսդրության վերաբերյալ զինծառայողների, հատկապես՝ խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող անձնակազմի իրազեկվածության բարձրացումը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև խաղաղապահ առաքելության իրականացման ընթացքում հարկադիր աշխատանքի ռիսկերի, դրանց առնչվող դեպքերի և իրավիճակների բացահայտման ու կանխարգելիչ գործողությունների իրականացման հարցեր:

С личным составом Бригады миротворческих сил МО проведен семинар-дискуссия
6 Мая, 2021 18:375 мая по инициативе Центра по правам человека и добропорядочности Министерства обороны РА с личным составом бригады миротворческих сил Министерства обороны прошел семинар-дискуссия.
Семинар, организованный в рамках мероприятий, предусмотренных Национальной программой по борьбе с траффикингом и эксплуатацией людьми, вел Давид Тумасян, член Рабочей группы по борьбе с траффикингом в РА, международный и национальный эксперт по вопросам траффикинга.
Целью семинара-дискуссии было повышение осведомленности военнослужащих, особенно выполняющих миротворческую миссию, о торговле людьми, трудовой эксплуатации, принудительном труде и законодательстве. В ходе встречи также были обсуждены вопросы рисков принудительного труда при выполнении миротворческой миссии, выявление связанных с ними случаев и ситуаций и проведение профилактических мероприятий.