Կայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը
1 Դեկտեմբերի, 2020Նիստի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները կարծիքներ են փոխանակել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր գործընկերներին իրազեկել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ առանձնահատուկ նշելով ՀԱՊԿ անդամ պետություններում ճգնաժամային իրավիճակների արձագանքման մեխանիզմների իրագործման ժամկետների զգալի կրճատման հարցը: Վաղարշակ Հարությունյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերին՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը, Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքին ու արդյունավետությանը, ընդգծել հումանիտար բնույթի գործունեությունը, կարևորել զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման և փոխանակման աշխատանքները:
Պաշտպանության նախարարները հավանության են արժանացրել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը՝ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների 2021-2025թթ. ռազմական համագործակցության զարգացման պլանի մասին:
Նիստի շրջանակներում քննարկվել են օրակարգային հարցեր, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման ուղիները, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պետական կառավարման մարմինների համար կադրերի պատրաստման համակարգի կատարելագործման միջոցառումները, խաղաղապահ ուժերի անձնակազմի պատրաստման համակարգը և այլն: Տաջիկստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարը հանդես է եկել ելույթով՝ իր գործընկերներին ծանոթացնելով ՀԱՊԿ-ում Տաջիկստանի նախագահության ընթացքում ռազմական ոլորտում ՀԱՊԿ գործունեության առաջնահերթությունների մասին:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը նախատեսված է անցկացնել 2021թ. առաջին կիսամյակում, Տաջիկստանի Հանրապետությունում:

Состоялось очередное заседание Совета министров обороны государств-членов ОДКБ.
1 Декабря, 2020В ходе встречи руководители оборонных ведомств обменялись мнениями по вопросам международной и региональной безопасности в регионах коллективной безопасности ОДКБ.
Министр обороны РА проинформировал своих коллег о ситуации в Нагорном Карабахе, особо отметив вопрос о значительном сокращении сроков внедрения механизмов кризисного реагирования в странах-членах ОДКБ. Вагаршак Арутюнян уделил особое внимание усилиям Российской Федерации, направленным на стабилизацию военно-политической ситуации в регионе, ход и эффективность российской миротворческой миссии в Арцахе, подчеркнул деятельность гуманитарного характера, обозначил важность работ по обнаружению и обмену погибших военнослужащих, пленных, заложников и пропавших без вести.
Министры обороны одобрили решение Совета коллективной безопасности ОДКБ о Плане развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ на 2021-2025 гг.
В рамках заседания были обсуждены вопросы повестки дня, в частности, пути дальнейшего развития военной составляющей ОДКБ, мероприятия по совершенствованию системы подготовки кадров для органов государственного управления государств-членов ОДКБ, системы подготовки персонала миротворческих сил и др. Министр обороны Республики Таджикистан выступил с речью, ознакомив своих коллег с приоритетами военной деятельности ОДКБ в период председательства Таджикистана в ОДКБ.
Следующее заседание Совета министров обороны государств-членов ОДКБ намечено на первое полугодие 2021 года в Республике Таджикистан.