Տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
Երևանում անցակացվող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում օգոստոսի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի երկկողմ հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցեր: Նախարարներն արձանագրել են երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների փոխգործակցության բարձր մակարդակը և նախանշել են համագործակցության հետագա ուղիները:
Քննարկվել են նաև Սիրիայում ՌԴ զինված ուժերի կողմից իրականացվող լայնածավալ մարդասիրական գործողությունները: ՀՀ պաշտպանության նախարարը աջակցությունն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Սիրիայի բնակչությանը ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության ջանքերին:
Հանդիպման արդյունքներով երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրել են «ՀՀ զինված ուժերի և ՌԴ զինված ուժերի միացյալ զորքերի (ուժերի) խմբավորման շահերից բխող ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ոլորտում իրավիճակի բացահայտման և գնահատման փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը:

A Meeting Between the Ministers of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation has Taken Place
16 August, 2016 11:35
As part of the meeting of the council of ministers of defense of CSTO member states, a meeting between Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan and Minister of Defense of the Russian Federation, army general Sergey Shoygu took place on August 16th.
During the meeting, questions concerning international and regional security, as well as military and military-technical bilateral cooperation were discussed. The Ministers noted the high level of cooperation between the two countries, and outlined directions for future cooperation.
The humanitarian efforts of the Armed Forces of the Russian Federation in Syria were also discussed. The Minister of Defense of the Republic of Armenia expressed his willingness to aid the Russian Federation in its humanitarian efforts.
As a result of the meeting, the two Ministers signed an agreement "Concerning cooperation in the detection and evaluation of radiation, chemical, and biological situations in the military field, as dictated by the interests of the joint forces of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Russian Federation."