17 Մայիսի, 2016 09:51ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` անցած գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գոտու հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժը առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների է դիմել Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին:
Առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

17 May, 2016 09:51According to the situational report received from the NKR Defence Army, the enemy continued to violate the ceasefire regime, firing from various calibre rifles, infantry fighting vehicle (30 missiles), 60mm mortars (16 missiles) and automatic grenade launchers (32 missiles). Most intense violations were recorded on the south-eastern (Hadrut) and eastern (Martuni) directions of the line of contact.
The Azerbaijani armed forces have destabilized the situation on the frontline and applied provocative actions during the meeting between the presidents of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, organized by the Co-chairs of the OSCE Minsk Group in Vienna – in consequence of which, on May 17th at around 00:50, conscript solder Khachatur Harutyunyan (born in 1996) received a fatal gunshot wound, whilst situated in one of the DA military units located on the southern area.
An investigation is being carried out in order to determine the details of the incident.
The RA Ministry of Defence extends its deepest condolences and shares the great grief of Khachatur Harutyunyan’s family members, relatives and brothers in arms.