17 Մայիսի, 2016 09:51ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` անցած գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գոտու հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժը առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների է դիմել Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին ու ծառայակիցներին:
Առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

17 Мая, 2016 09:51По оперативным данным АО НКР, в ночь с 16-го на 17-е мая противник продолжал нарушать режим прекращения огня, применяя разнокалиберное стрелковое оружие, БМП (30 снарядов), минометы калибра 60 мм (15 выстрелов), станковые автоматические гранатометы (АГС, 32 снаряда). Наиболее интенсивные нарушения были зарегистрированы на юго-восточном направлении(Гадрут) и восточном направлении (Мартуни).
Примечательно, что к подобным провокационным и дестабилизирующим действиям на линии соприкосновения азербайджанская сторона прибегла в то самое время, когда в Вене проходила встреча президентов Армении и Азербайджана, организованная усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в результате чегона одной из позиций на южном направлении около 0 часов получил смертельное огнестрельное ранение военнослужащий-призывник АО Хачатур Варданович Арутюнян, 1996г.р. Для выяснения деталей инцидента ведется расследование.
Министерство обороны РА разделяет скорбь утраты и выражает соболезнование семье, родным и сослуживцам погибшего.
МО РА заявляет, что вся ответственность за напряженность на линии соприкосновения падает на азербайджанскую сторону.