28 Ապրիլի, 2016 08:38ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները, ցուցաբերելով զսպվածություն, պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում և վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տանկերի, տարբեր տրամաչափի ականանետերի, թնդանոթների, TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային համակարգերի ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքների կիրառմաբ շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծության ենթարկել ՊԲ մարտական դիրքերը` արձակելով ավելի քան 240 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան, հյուսիսային և հյուսիսարևելյան ուղղություններով: ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից հրետակոծության է ենթարկվել Մատաղիս խաղաղ բնակավայրը:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են կանխարգելիչ և օպերատիվ իրադրության զարգացմանը համահունչ գործողությունների:

28 April, 2016 08:38Exercising restraint, front line subdivisions of the Armed Forces of the Republic of Armenia resorted to responsive measures only in the case of strict necessity, and confidently monitor the situation at the border.
According to information received from the Nagorno-Karabakh Defence Army, on the night of April 27th and 28th on the NKR-Azerbaijan line of contact, the adversary utilized tanks, various calibers of mortars, artillery, TR-107 rocket launcher systems and MM-21 (Grad) stations to shell the Defence Army positions, launching over 240 rounds. The most intense shelling took place on the eastern, northern, and northeast portions of the line of contact. MM-21 (Grad) stations were used to shell civilian populations in Mataghis.
In order to neutralize the adversary's aggressive actions, front line subdivisions of the Defence Army employed actions corresponding to the overall situation.