«Բաղրամյան» զորավարժարանում շարունակվում է «Անխախտելի եղբայրություն-2015» զորավարժությունը
2 Հոկտեմբերի, 2015Զորավարժության անցկացման առաջին օրը մասնակից ստորաբաժանումների և ՀԽՈՒ հրամանատարական կազմի համար պարզաբանվել են խաղաղապահ գործողությունների անցկացման, հակամարտության գոտիներում խաղաղապահ ուժերի ձևավորման և վերախմբավորման, ինչպես նաև անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախագծերի մշակման հարցեր:
ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ ազգային ստորաբաժանումների անձնակազմը ծանոթացել է զորավարժությանը ներգրավված սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի բնութագրերին, դաշտային հոսպիտալի բացազատման, տեղանքի հումանիտար ականազերծման խնդիրների կատարման առանձնահատկություններին, և ձեռնամուխ է եղել խաղաղապահ գործողությունների անցկացման գոտում մարդասիրական բեռների ուղեկցման, անցակետերում և դիտակետերում պարեկային հերթապահության և ծառայության կազմակերպման գործնական պարապմունքներին:
Գործնական պարապմունքներին մասնակցել են նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները, ովքեր ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ ազգային ստորաբաժանումների անձնակազմին ծանոթացրել են խաղաղապահ գործողությունների անցկացման շրջանում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կիրառման սկզբունքներին:
Զորավարժության երկրորդ փուլի ընթացքում` հոկտեմբերի 1-ին, շարունակվել են ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ կողմից խաղաղապահ գործողության նախապատրաստական աշխատանքները և գործնական պարապմունքները: Ուսումնասիրվել են խաղաղապահ գործողության կազմակերպման և ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ ստորաբաժանումների կողմից պատասխանատվության տեղամասերի զբաղեցման հարցեր:
Զորավարժության սցենարի համաձայն` ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ Միացյալ հրամանատարությանն է հանձնվել խաղաղապահ գործողության անցկացման մանդատը և գործողությունների ղեկավարումը ստանձնել է ձևավորված ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ ուժերի Միացյալ շտաբը:
Անցկացվել են զինյալների ճամբարների մեկուսացման և չեզոքացման, դիտակետերում պարեկային հերթապահության կազմակերպման, կարողություններ զարգացման և անհրաժեշտ փաստաթղթերի նախագծերի մշակման գործնական պարապմունքներ:
ՀԱՊԿ ՀԽՈՒ «Անխախտելի եղբայրություն-2015» զորավարժությունն անցկացվում է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Ավտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի 2014թ․ դեկտեմբերին ընդունված որոշման համաձայն:
Ընդհանուր առմամբ զորավարժությանը ներգրավված են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շուրջ 600 զինծառայողներ, ավելի քան 50 միավոր ռազմական տեխնիկա, ավիացիոն միջոցներ:

The “Indestructible Brotherhood – 2015” exercise continues at the “Baghramyan” training grounds
2 October, 2015 13:37On the first day of the exercise, issues concerning the conduct of peacekeeping operations, the formation and reorganization of peacekeeping troops in conflict zones, as well as the drafting of necessary documents were clarified for the commanding staff of the participating subdivisions and Collective Peacekeeping Forces.
The CSTO CPF national subdivisions were acquainted with characteristics of the weapons and military equipment used in the exercise, the deployment of the field hospital, and particularities concerning humanitarian demining issues. They also began trainings in the escort of humanitarian aid transport in peacekeeping zones, and the conduct of patrol duty at service stations and checkpoints.
Representatives of the Red Cross’s international committee also took part in the training. They acquainted the CSTO CPF national subdivisions with the implementation of principles of humanitarian law in the context of peacekeeping operations.
The CSTO CPF continued its preparations and trainings for peacekeeping operations during the second stage of the exercise, on October 1st. Issues concerning the organization of peacekeeping operations and CSTO CPF subdivisions’ occupation of precincts under their accountability were studied.
In accordance with the exercise plan, the CSTO CPF collective commanding staff was presented with the mandate for the conduct of peacekeeping operations and the operations management took over the CSTO Collective peacekeeping forces joint staff.
Trainings in the isolation and neutralization of fighter encampments, the organization of patrol duty at observation points, capacity building, and drafting of necessary documents have taken place.
The CSTO CPF “Indestructible Brotherhood-2015” exercise is being conducted in accordance with the December 2014 decision by a council of CSTO member states’ defense ministers’ and Security Council secretaries.
There are overall about 600 servicemen from CSTO nations, over 50 equipment units, and aviation units participating in the exercise.