«Զառ» ուսումնական կենտրոնում ազդարարվել է «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության մեկնարկը
17 Հունիսի, 2026 15:30Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում հունիսի 17-ին «Զառ» ուսումնական կենտրոնում ազդարարվել է «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության մեկնարկը։
Զորավարժությանը ներգրավված զինծառայողներին ողջունել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը։
Հնչել են ՀՀ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Հունաստանի պետական օրհներգերը, «Արծիվ գործընկեր» զորավարժության օրհներգը։
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի ու Կանզասի ազգային գվարդիայի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի զինված ուժերի զինծառայողները:
Զորավարժության հիմնական նպատակներն են՝
խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացում,
կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակման իրականացում,
ՀՀ խաղաղապահ ստորաբաժանման պատրաստվածության ամրապնդում:

“Eagle Partner-2026” military exercise was announced at the “Zar” training center
17 June, 2026 15:30In the frameworks of preparations for participation in international peacekeeping missions, the launch of the “Eagle Partner-2026” military exercise was announced on June 17 at the “Zar” training center.
The servicemen involved in the exercise were welcomed by the Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Major General Artur Yeroyan.
The national anthems of Armenia, the United States, France and Greece, as well as the anthem of the “Eagle Partner” military exercise were played.
The exercise involves servicemen from the Armed Forces Peacekeeping Brigade of the Republic of Armenia, the ground forces of U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard, the armed forces of France and Greece.
The main objectives of the exercise are:
Increasing the level of interoperability of units participating in international peacekeeping missions within the framework of peacekeeping operations,
Exchanging best practices in management and tactical communication,
Strengthening the readiness of the peacekeeping unit of the Republic of Armenia.