ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի դեսպանին
9 Օգոստոսի, 2023 13:36Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Առնո Էլիին:
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է դեսպան Դըկոտինյիին և փոխգնդապետ Առնո Էլիին՝ Հայաստանում առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը, ինչն իրականացվել է պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիեն Լըկորնյուի միջև 2022 թ. սեպտեմբեր ամսին ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում:
Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Министр обороны РА принял посла Франции
9 Августа, 2023 13:369 августа министр обороны РА Сурен Папикян принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи, а также новоназначенного военного атташе, подполковника Арно Эли.
Министр обороны поздравил посла Декотиньи и подполковника Арно Эли с началом миссии в Армении и пожелал продуктивного сотрудничества.
В ходе встречи стороны отметили важность создания офиса военного атташе при посольстве Франции в Ереване, что было осуществлено в рамках соглашения, достигнутого в сентябре 2022 года между министрами обороны Суреном Папикяном и Себастьяном Ликорню.
Был обсужден ряд вопросов, касающихся нынешнего хода армяно-французского сотрудничества в сфере обороны, перспектив развития, а также региональной безопасности.