Շարունակվում է Սուրեն Պապիկյանի այցը ԱՄՆ
ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցի ուղեկցությամբ, այցելել է Կանզաս նահանգում գործող Սալինայի ուսումնական կենտրոն: Կենտրոնում պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Կանզասի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշարի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակում Հայաստանի և Կանզասի միջև փոխգործակցության հետ կապված մի շարք հարցեր։
Պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել համագործակցության ներկա մակարդակը՝ ընդգծելով խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության ու վարժանքների, ինչպես նաև ռազմաբժշկության ոլորտներում առկա մեծ ներուժը։ Գեներալ-մայոր Դեյվիդ Վեյշարն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն տասնամյակներ շարունակ հանդիսանում է Կանզասի ավանդական գործընկերը և պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Սալինայի ուսումնական կենտրոնում, ծանոթացել ուսումնական գործընթացի, վարժանքների և զորավարժությունների կազմակերպման աշխատանքներին։

Визит Сурена Папикяна в США продолжается
В рамках рабочего визита в США 6 сентября министр обороны РА Сурен Папикян в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в США Лилит Макунц посетил учебный центр Салина, действующий в штате Канзас. В центре министр обороны встретился с генерал-адъютантом штата Канзас, командующим Национальной гвардией генерал-майором Дэвидом Вейшааром.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся сотрудничества между Арменией и Канзасом в рамках программы государственного партнерства США.
Министр обороны высоко оценил нынешний уровень сотрудничества, подчеркнув большой потенциал в сферах миротворческой миссии, военного образования и обучения, а также военной медицины. Генерал-майор Дэвид Вейшаар, в свою очередь, отметил, что Республика Армения на протяжении десятилетий является традиционным партнером штата Канзас, и выразил готовность приложить все усилия для развития сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.
В завершение встречи делегация во главе с министром обороны РА совершила экскурсию по учебному центру Салина, ознакомилась с учебным процессом, жодом организации занятий и учений.