6 Սեպտեմբերի, 2022 14:09
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սեպտեմբերի 6-ին հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, պնդելով, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 5-ին կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Այս գործելաոճը, որի հիմքում հայկական կողմի՝ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրությունն արհեստականորեն սրելու փորձերի վերաբերյալ բացարձակ կեղծ տեղեկությունների տարածումն է, ոչ մի կերպ չի կարող նպաստել սահմանային իրավիճակի իրական կայունացմանը։
ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ չեն բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ: Ավելին` ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակոցից նախօրեին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Արման Գագիկի Սարգսյանը:

6 Сентября, 2022 14:096 сентября Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, утверждая, что 5 сентября подразделения Вооруженных Сил РА открыли огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных в восточной части армяно-азербайджанской приграничной зоны.
Подобные действия, основанные на распространении абсолютно ложной информации об агрессивных действиях армянской стороны и попытках искусственного обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе, никоим образом не могут способствовать реальной стабилизации ситуации на границе.
Подразделения Вооруженных Сил РА не открывали огонь по азербайджанским позициям. Более того, как уже сообщалось, вчера, в результате выстрела со стороны противника, получил смертельное огнестрельное ранение военнослужащий срочной службы, младший сержант Армен Гагикович Саркисян.