Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին
24 Սեպտեմբերի, 2021 13:17
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար պարոն Թիերի Ռիբոյին:
Շնորհավորելով Արշակ Կարապետյանին պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ Թիերի Ռիբոն բարձր է գնահատել երկու կառույցների միջև արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ հետագայում համատեղ իրականացվող ծրագրերը ձեռք կբերեն էլ ավելի բարձր որակական մակարդակ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի արդյունքում գերեվարված անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև քննարկվել են անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու ՀՀ զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների և այդ ոլորտում ուսումնական ծրագրերի իրականացումը։

Министр обороны принял главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении
24 Сентября, 2021 13:1724 сентября министр обороны РА Аршак Карапетян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении господина Тьерри Рибо.
Поздравив Аршака Карапетяна с занятием ответственной должности, Тьерри Рибо высоко оценил эффективное сотрудничество между двумя учреждениями, выразив надежду, что в будущем совместно реализуемые программы достигнут еще более высокого уровня качества.
В ходе встречи стороны обозначили важность возвращения на родину пленных в результате 44-дневной войны 2020 года, а также обсуждались вопросы, связанные с выяснением судьбы пропавших без вести.
Стороны выразили готовность продолжить реализацию мер по повышению осведомленности о международном гуманитарном праве в вооруженных силах РА и учебных программ в этой сфере.