Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին
24 Սեպտեմբերի, 2021 13:17
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար պարոն Թիերի Ռիբոյին:
Շնորհավորելով Արշակ Կարապետյանին պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ Թիերի Ռիբոն բարձր է գնահատել երկու կառույցների միջև արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ հետագայում համատեղ իրականացվող ծրագրերը ձեռք կբերեն էլ ավելի բարձր որակական մակարդակ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են 2020թ. 44-օրյա պատերազմի արդյունքում գերեվարված անձանց շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև քննարկվել են անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու ՀՀ զինված ուժերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների և այդ ոլորտում ուսումնական ծրագրերի իրականացումը։

The Minister of Defense received the head of the delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia
24 September, 2021 13:17On September 24, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Arshak Karapetyan received the head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross to Armenia mr. Thierry Ribaux.
Congratulating Arshak Karapetyan on assuming the responsible position, Thierry Ribaux praised the effective cooperation between the two institutions, expressing hope that in the future the jointly implemented programs will achieve an even higher quality level.
During the meeting the parties agreed on the need for the immediate repatriation of those captured during the 44-day war 2020, as well as issues related to clarifying the fate of missing persons, were discussed.
The parties expressed readiness to continue the implementation of measures to raise awareness of international humanitarian law in the RA Armed Forces and training programs in that field.