ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ ռազմական կցորդին
15 Սեպտեմբերի, 2021 17:44Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ ռազմական կցորդ, գնդապետ Գրեգորի Փայփսին: Գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը շնորհավորել է գնդապետ Փայփսին Հայաստանում ԱՄՆ ռազմական կցորդի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակին և զինված ուժերի բարեփոխումներին առնչվող հարցեր: Կողմերը հաստատել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցությունը զարգացնելու իրենց պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով, որ ընթացիկ ծրագրերը պետք է շարունակվեն և նախաձեռնվեն փոխշահավետ նոր ուղղություններ։

Начальник генерального штаба ВС принял новоназначенного военного атташе США в Армении
15 Сентября, 2021 17:4415 сентября начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА генерал-лейтенант Артак Давтян принял новоназначенного военного атташе США в Армении, полковника Грегори Пайпса. Генерал-лейтенант Артак Давтян поздравил полковника Пайпса с вступлением в должность военного атташе США в Армении и пожелал плодотворной работы.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с ситуацией безопасности в Арцахе после окончания боевых действий и реформированием Вооруженных сил. Стороны подтвердили готовность развивать армяно-американское военное сотрудничество, подчеркнув, что текущие программы должны быть продолжены, должны быть инициированы новые взаимовыгодные направления.