22 Օգոստոսի, 2021 15:58
Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում օգոստոսի 22-ին տեղի է ունեցել «Միջազգային բանակային խաղեր-2021» մրցաշարի շրջանակում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և ռազմական կցորդներ:
Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է. «Վստահ եմ, որ մրցելիս թիմերը կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստվածության բարձր աստիճան: Մրցույթի մասնակիցները լավագույններն են, նրանք նախնական ընտրության դժվարին ճանապարհ են անցել՝ ազնիվ պայքարում վաստակելով իրենց երկրների զինված ուժերը ներկայացնելու պատիվը: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»:
Գեներալ-լեյտենանտ Դավթյանը հավելել է, որ միջազգային բանակային խաղերը բացառապես խաղաղ բնույթ ունեն, այստեղ տեղ չկա քաղաքականությանն ու հակասություններին, իսկ միմյանց հետ մրցելու լավագույն վայրը մարզական միջոցառումներն են:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է երգի ու պարի համույթների ելույթով:
«Խաղաղության մարտիկ-2021» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հունաստանի Հանրապետությունների և Քաթարի Պետության զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթն անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Չորրորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

The "Warrior of Peace" competition has started in Armenia
22 August, 2021 15:58The ceremony was attended by the Head of the General Staff of the RA Armed Forces, Lieutenant General Artak Davtyan, high-ranking representatives of the Ministry of Defence and the Armed Forces, heads of diplomatic representations and military attachés accredited in the RA.
Greeting the participants of the competition, Lieutenant General Artak Davtyan noted in his speech. “I am sure that during the competition the teams will show professionalism, a high level of combat, tactical and professional training. The contestants are the best, they have gone through a difficult path of preliminary selection, earning the honor of representing the armed forces of their countries in a fair fight. The “Warrior of Peace” competition will become a real celebration of military brotherhood and courage and will contribute to strengthening international military cooperation. "
Lieutenant General Davtyan added that the international army games are exclusively peaceful in nature, there is no place for politics and contradictions, and the best place to compete with each other is sports events.
The solemn event ended with the performance of song and dance ensembles.
Representatives of the Armed Forces of Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, the Hellenic Republic and the State of Qatar take part in the "Warrior of Peace-2021" competition.
The “Warrior of Peace” international competition of military professional skills of military personnel is held within the framework of the International Army Games tournament by the decision of the Council of Defence Ministers of the CIS member states and in accordance with plans for bilateral cooperation between the RF Ministry of Defence and the Defense Ministries of the CIS member states. For the fourth year in a row, the "Warrior of Peace" competition is held in the Republic of Armenia.