22 Օգոստոսի, 2021 15:58
Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում օգոստոսի 22-ին տեղի է ունեցել «Միջազգային բանակային խաղեր-2021» մրցաշարի շրջանակում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և ռազմական կցորդներ:
Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է. «Վստահ եմ, որ մրցելիս թիմերը կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստվածության բարձր աստիճան: Մրցույթի մասնակիցները լավագույններն են, նրանք նախնական ընտրության դժվարին ճանապարհ են անցել՝ ազնիվ պայքարում վաստակելով իրենց երկրների զինված ուժերը ներկայացնելու պատիվը: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»:
Գեներալ-լեյտենանտ Դավթյանը հավելել է, որ միջազգային բանակային խաղերը բացառապես խաղաղ բնույթ ունեն, այստեղ տեղ չկա քաղաքականությանն ու հակասություններին, իսկ միմյանց հետ մրցելու լավագույն վայրը մարզական միջոցառումներն են:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է երգի ու պարի համույթների ելույթով:
«Խաղաղության մարտիկ-2021» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հունաստանի Հանրապետությունների և Քաթարի Պետության զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթն անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Չորրորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

22 Августа, 2021 15:58На торжественной церемонии присутствовали начальник Генерального штаба Вооруженных Сил РА, генерал-лейтенант Артак Давтян, высокопоставленные представители Министерства обороны и Вооруженных Сил, главы дипломатических представительств и военных атташе, аккредитованных в РА.
Приветствуя участников конкурса, в своем выступлении генерал-лейтенант Артак Давтян отметил. «Уверен, что во время соревнований команды проявят профессионализм, высокий уровень боевой и тактико-профессиональной подготовки. Конкурсанты - лучшие, они прошли сложный путь предварительного отбора, заработав честь представлять вооруженные силы своих стран в честной борьбе. Конкурс «Воин мира» станет настоящим праздником боевого братства и мужества и будет способствовать укреплению международного военного сотрудничества».
Генерал-лейтенант Давтян добавил, что международные армейские игры имеют исключительно мирный характер, в них нет места политике и противоречиям, а лучшее место для соревнований друг с другом - спортивные состязания.
Торжественное мероприятие завершилось выступлением ансамблей песни и танца.
В конкурсе «Воин мира-2021» принимают участие представители Вооруженных сил Армении, России, Беларуси, Казахстана, Греции и Катара.
Международный конкурс военно-профессионального мастерства военнослужащих «Воин мира» проводится в рамках турнира «Армейские международные игры» по решению Совета министров обороны стран-участниц СНГ и в соответствии с планами двустороннего сотрудничества между Министерством обороны РФ и министерствами обороны стран-участниц СНГ. Четвертый год подряд конкурс «Воин мира» проводится в Республике Армения.