ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության գլխավոր վարչության պետն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին
28 Հուլիսի, 2021 13:22
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում կցորդներին ներկայացվել է տեղեկատվություն հուլիսի 28-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի Վերին Շորժայի ուղղությամբ իրականացված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Ռազմական կցորդները  տեղեկացվել են, որ դիրքերը բարելավելու և հետագա հնարավոր առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ականանետերի, նռնականետերի և խոշոր տրամաչափի հրազենի կիրառմամբ հարձակվել են հայկական գերիշխող հենակետի վրա և ժամանակավորապես գրավել այն: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հակառակորդը ետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Լ. Այվազյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին սանձելու և հակազդելու ուղղությամբ:
Ռազմական կցորդների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր հակառակորդի կողմից զենքի կիրառմամբ իրականացված ամենալայնածավալ սադրանքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և անմիջական վտանգ է ներկայացրել հարակից բնակավայրերի խաղաղ բնակչության համար:
Տեղեկացվել է, որ հավատարիմ լինելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներով ամրագրված պարտավորությունների իրականացմանը, հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է հստակ և անփոփոխ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:
Նշվել է, որ իրավիճակի սրման և հետագա ապակայունացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Արտյոմ Սեդրակյանը: Ներկայացվել է ադրբեջանական կողմի իրականացված սադրանքի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների տեսանկյունից ստեղծված իրավիճակը:

The Head of the General Department of Defense Policy of the Ministry of Defence received the military attachés accredited in Armenia
28 July, 2021 13:22During the meeting, the attachés were informed about the military operations carried out by the Azerbaijani Armed Forces in the direction of Verin Shorzha on the Armenian-Azerbaijani border since the early morning of July 28. The military attachés were informed that in order to improve the position and create favorable conditions for further possible advancement, the Azerbaijani subdivisions attacked the Armenian dominant base with mortars, grenade launchers and large-caliber firearms, temporarily capturing it. As a result of the retaliatory actions of the RA Armed Forces subdivisions, suffering numerous losses, the enemy was thrown back to the starting positions. L. Ayvazyan noted that the subdivisions of the RA Armed Forces fulfill the combat tasks assigned to them, taking all the necessary measures to restrain or counteract the enemy.
The attention of the military attachés was drawn to the fact that since the trilateral declaration of November 9, 2020, the largest provocation by the enemy with the use of weapons took place in the sovereign territory of the Republic of Armenia, posing an immediate threat to the civilian population of nearby settlements.
It was informed that while remaining true to the implementation of the obligations stipulated by the provisions of the statement of November 9, 2020, the position of the Armenian side remains clear and unchanged - the subdivisions of the Armed Forces of Azerbaijan must be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
It was noted that the entire responsibility for the aggravation of the situation and further destabilization lies on the Azerbaijani side.
RA Deputy Human Rights Defender Artyom Sedrakyan also took part in the meeting. The situation in terms of human rights violations as a result of the provocation of the Azerbaijani side was presented.