ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության գլխավոր վարչության պետն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին
28 Հուլիսի, 2021 13:22
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին:
Հանդիպման ընթացքում կցորդներին ներկայացվել է տեղեկատվություն հուլիսի 28-ի վաղ առավոտից Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի Վերին Շորժայի ուղղությամբ իրականացված մարտական գործողությունների վերաբերյալ: Ռազմական կցորդները  տեղեկացվել են, որ դիրքերը բարելավելու և հետագա հնարավոր առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ականանետերի, նռնականետերի և խոշոր տրամաչափի հրազենի կիրառմամբ հարձակվել են հայկական գերիշխող հենակետի վրա և ժամանակավորապես գրավել այն: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հակառակորդը ետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Լ. Այվազյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները կատարում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` ձեռնարկելով բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդին սանձելու և հակազդելու ուղղությամբ:
Ռազմական կցորդների ուշադրությունը հրավիրվել է այն փաստի վրա, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից ի վեր հակառակորդի կողմից զենքի կիրառմամբ իրականացված ամենալայնածավալ սադրանքը տեղի է ունեցել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և անմիջական վտանգ է ներկայացրել հարակից բնակավայրերի խաղաղ բնակչության համար:
Տեղեկացվել է, որ հավատարիմ լինելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներով ամրագրված պարտավորությունների իրականացմանը, հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է հստակ և անփոփոխ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:
Նշվել է, որ իրավիճակի սրման և հետագա ապակայունացման ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Արտյոմ Սեդրակյանը: Ներկայացվել է ադրբեջանական կողմի իրականացված սադրանքի հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումների տեսանկյունից ստեղծված իրավիճակը:

Начальник Главного управления оборонной политики МО принял аккредитованных в Армении военных атташе
28 Июля, 2021 13:22В ходе встречи военным атташе была представлена информация о военных действиях, проводимых Вооруженными силами Азербайджана в направлении Верин Шоржа на армяно-азербайджанской границе с раннего утра 28 июля. Военные атташе были проинформированы о том, что для улучшения позиций и создания благоприятных условий для дальнейшего возможного продвижения азербайджанские подразделения атаковали доминирующую армянскую базу с помощью минометов, гранатометов и крупнокалиберного оружия, временно захватив ее. В результате ответных действий подразделений ВС РА, неся многочисленные потери, противник был отброшен на исходные позиции. Л. Айвазян отметил, что подразделения Вооруженных сил РА выполняют поставленные перед ними боевые задачи, принимая все необходимые меры для сдерживания и противодействия врагу.
Внимание военных атташе было обращено на то, что с момента трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года крупнейшая провокация противника с применением оружия произошла на суверенной территории Республики Армения, что создает непосредственную угрозу для мирного населения близлежащих населенных пунктов.
Сообщается, что оставаясь верным выполнению обязательств, предусмотренных положениями заявления от 9 ноября 2020 года, позиция армянской стороны остается ясной и неизменной - подразделения Вооруженных сил Азербайджана должны быть выведены с суверенной территории Республики Армения.
Было отмечено, что вся ответственность за обострение ситуации и дальнейшую дестабилизацию лежит на азербайджанской стороне.
Во встрече также принял участие заместитель Защитника прав человека РА Артем Седракян. Была представлена ситуация, сложившаяся с точки зрения нарушения прав человека в результате провокации азербайджанской стороны.