Հանդիպում ռազմական կցորդների հետ
21 Հուլիսի, 2021 19:24Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանի, մասնավորապես՝ Երասխի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկած սադրիչ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային նկրտումների վերաբերյալ ագրեսիվ հռետորաբանությունը խաթարում է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։
Նշվել է, որ հայկական կողմը, հավատարիմ մնալով ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծմանը, այնուամենայնիվ, իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ նմանատիպ միջադեպերը կանխարգելելու և դրանց հակազդելու ուղղությամբ։ Ընդգծվել է, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերների հստակ արձագանքը Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նմանօրինակ ոտնահարումներին։

Meeting with military attachés
21 July, 2021 19:24During the meeting, the situation created in recent days on the Armenian-Azerbaijani border as a result of the provocative actions taken by the Azerbaijani armed forces in particular in the Yeraskh sector was presented. It was emphasized that the aggressive rhetoric of the military-political leadership of Azerbaijan on the territorial aspirations towards the Republic of Armenia undermines efforts aimed at establishing long-term peace in the region.
It was noted that the Armenian side, remaining committed to the peaceful settlement of the situation, nevertheless reserves the right to take all necessary measures to prevent and counteract such incidents.
It was emphasized that Armenia expects a clear response from international partners to such violations of international law by Azerbaijan.