2 Հունիսի, 2021 15:51Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։
Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։ Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից։

2 Июня, 2021 15:51Министерство обороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, согласно которой вечером 1 июня 40 армянских военнослужащих пересекли границу с Азербайджаном, после чего подразделения ВС Азербайджана «заставили их вернуться на исходные позиции».
Очевидно, что такая дезинформация распространяется азербайджанским военно-политическим руководством, чтобы произвести впечатление в международном сообществе о попытках Вооруженных сил РА обострить армяно-азербайджанскую пограничную ситуацию, и чтобы уравновесить провокации ВС Азербайджана по вторжению на территорию Республики Армения 12-13 мая.
Министерство обороны Республики Армения заявляет, что Вооруженные силы Республики Армения не пересекали границу Азербайджанской Республики ни 1 июня, ни в предшествующие дни, и все утверждения по этому поводу являются дезинформацией, распространяемой министерством обороны этой страны, объем которых в последнее время значительно увеличился. В частности, несколько дней назад МО Азербайджана заявляло, что армянская сторона открыла огонь как на армяно-азербайджанской границе, так и по азербайджанским позициям, расположенным в направлении Шуши, что было опровергнуто, соответственно, оборонным ведомством Армении и командованием военной группировки РФ, осуществляющей миротворческую миссию в Республике Арцах.