2 Հունիսի, 2021 15:51Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։
Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։ Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից։

2 June, 2021 15:51It is obvious that such misinformation is spread by the Azerbaijani military-political leadership in order to impress in the international community about the attempts of the RA Armed Forces to aggravate the Armenian-Azerbaijani border situation, and to counterbalance the provocations of the Azerbaijani Armed Forces to invade the territory of the Republic of Armenia on May 12-13.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia states that the Armed Forces of the Republic of Armenia did not cross the border of the Republic of Azerbaijan, neither on June 1, nor in the previous days, and all statements in this regard are disinformation disseminated by the Ministry of Defence of this country, the volume of which has increased significantly recently. In particular, a few days ago, the Azerbaijani Defence Ministry stated that the Armenian side opened fire both on the Armenian-Azerbaijani border and on Azerbaijani positions located in the direction of Shushi, which was denied, respectively, by the Armenian defence department and the command of the Russian military group carrying out the peacekeeping mission in the Republic of Artsakh.