ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին քննարկվելու է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
17 Մայիսի, 2021 16:46Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը, արձանագրելով, որ չնայած հանգամանքին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների լիարժեք վերահսկողության տակ, ինչպես նաև, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին, և որ այն քննարկվելու է առաջիկա օրերին, Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։

The situation on the Armenian-Azerbaijani border will be discussed at the sitting of the CSTO Council of Foreign Ministers
17 May, 2021 16:46Vagharshak Harutyunyan presented the situation on the Armenian-Azerbaijani border, noting that despite the fact that according to the agreement reached, several groups of Azerbaijani servicemen returned to their starting positions in previous days and today, some of them are still in the territory of the Republic of Armenia, and, in fact, the problem created by the Azeri provocation has not been solved.
The Armenian Defence Minister noted that taking into account the fact that the Azerbaijani military is under the full control of the Armenian subdivisions, as well as the fact that large forces are accumulated on both sides of the border, the consequences may be unpredictable if the situation is not resolved quickly.
In his turn, Stanislav Zas noted that the CSTO is closely following the development of events, and that it will be discussed in the coming days at the meeting of the Council of Foreign Ministers of the CSTO member states, which will be held in Dushanbe.