ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին քննարկվելու է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
17 Մայիսի, 2021 16:46Վաղարշակ Հարությունյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը, արձանագրելով, որ չնայած հանգամանքին, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, նրանց մի մասը դեռևս շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում և, փաստացի, ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ստեղծված խնդիրը չի լուծվել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ադրբեջանցի զինվորականները գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների լիարժեք վերահսկողության տակ, ինչպես նաև, որ սահմանային այդ հատվածներում երկու կողմից էլ մեծ ուժեր են կուտակված, իրավիճակը արագ չհանգուցալուծելու դեպքում հետևանքները կարող են անկանխատեսելի լինել։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում ուշադիր հետևում են ստեղծված իրադրության շուրջ զարգացումներին, և որ այն քննարկվելու է առաջիկա օրերին, Դուշանբեում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։

17 мая и.о. министра обороны РА Вагаршак Арутюнян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации Договора о коллективной безопасности Станиславом Засем.
Вагаршак Арутюнян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе, отметив, что, несмотря на то, что согласно достигнутой договоренности, несколько групп азербайджанских военнослужащих в предыдущие дни и сегодня вернулись на свои исходные позиции, некоторые из них все еще находятся на территории Республики Армения и, фактически, проблема, созданная азербайджанской провокацией, не решена.
Руководитель оборонного ведомства Армении отметил, что с учетом того факта, что азербайджанские военные находятся под полным контролем армянских подразделений, а также того факта, что на данном участке границы сосредоточены большие силы с обеих сторон, последствия могут быть непредсказуемыми, если ситуация не решится быстро.
В свою очередь, Станислав Зась отметил, что в ОДКБ внимательно следят за развитием событий, и что в ближайшие дни это будет обсуждаться на заседании Совета министров иностранных дел стран-членов ОДКБ, который пройдет в Душанбе.