26 Ապրիլի, 2021 17:38ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհված և «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում հուղարկավորված զինծառայողների և կամավորականների գերեզմանների բարեկարգման, տապանաքարերի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքներն իրականացվում են պաշտպանության նախարարության կողմից հաստատված տիպային նախագծով՝ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ըմբռնումով է մոտենում զոհված զինծառայողների հարազատների, որոշ դեպքերում, իրենց զավակների գերեզմանները հաստատված նախագծից տարբերվող ձևաչափով կառուցելու ցանկությանը: Այդուհանդերձ, խնդրում ենք զերծ մնալ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում գերեզմանների բարեկարգման, տապանաքարերի պատրաստման և տեղադրման ինքնակամ աշխատանքներ իրականացնելուց՝ Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ նահատակված բոլոր զինծառայողների և կամավորագրված անձանց գերեզմանների միատեսակության ապահովման և հավասարության սկզբունքի պահպանման նպատակով:

26 Апреля, 2021 17:38Министерство обороны РА сообщает, что работы по благоустройству могил, изготовлению и установке надгробий военнослужащих и добровольцев, погибших в результате военных действий, развязанных 27 сентября 2020г. и захороненных в военном пантеоне «Ераблур», осуществляются по типовому проекту, утвержденному Министерством обороны РА за счет средств государственного бюджета.
Министерство обороны РА с пониманием относится к желанию родственников погибших военнослужащих, в некоторых случаях, построить могилы своих детей, которые отличаются от утвержденного проекта. Тем не менее, мы просим Вас воздержаться от проведения работ по благоустройству могил, подготовке и установке надгробий в военном пантеоне Ераблур, чтобы обеспечить единообразие могил и соблюсти принцип равенства всех погибших при защите Родины военнослужащих и добровольцев.