Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ռուսական շտաբային բանակցությունների արդյունքները
1 Փետրվարի, 2021 13:51Փետրվարի 1-ին, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, կայացել է հեռախոսազրույց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի միջև։ Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նախորդ շաբաթ կայացած հայ-ռուսական երկկողմ ռազմական համագործակցության ուղղություններով շտաբային բանակցությունների արդյունքները, ինչպես նաև հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանի անվտանգային խնդիրների լուծման ընթացքը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեության կապակցությամբ, հատուկ նշելով, որ դրա արդյունավետության լավագույն վկայությունը զինադադարի գրեթե լիարժեք պահպանումն է, ինչի շնորհիվ վերջին շրջանում լուրջ արտակարգ միջադեպեր չեն գրանցվել՝ բացառությամբ ԱՀ ՊԲ մեկ զինծառայողի վիրավորման դեպքի։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումների հետ կապված խնդիրներ։

1 Февраля, 2021 13:511 февраля по инициативе российской стороны состоялся телефонный разговор министра обороны РА Вагаршака Арутюняна с министром обороны Российской Федерации, генералом армии Сергеем Шойгу. Руководители оборонных ведомств стратегических союзников обсудили итоги состоявшихся на прошлой неделе штабных переговоров по армяно-российскому двустороннему военному сотрудничеству, а также процесс решения вопросов безопасности Армении в послевоенный период.
Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян выразил удовлетворение деятельностью российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, особо отметив, что лучшим свидетельством его эффективности является практически полное соблюдение режима прекращения огня, благодаря чему в последний период не было зафиксировано серьезных чрезвычайных проишествий, за исключением ранения одного военнослужащего Армии обороны Республики Арцах.