Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ռուսական շտաբային բանակցությունների արդյունքները
1 Փետրվարի, 2021 13:51Փետրվարի 1-ին, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, կայացել է հեռախոսազրույց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի միջև։ Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նախորդ շաբաթ կայացած հայ-ռուսական երկկողմ ռազմական համագործակցության ուղղություններով շտաբային բանակցությունների արդյունքները, ինչպես նաև հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանի անվտանգային խնդիրների լուծման ընթացքը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեության կապակցությամբ, հատուկ նշելով, որ դրա արդյունավետության լավագույն վկայությունը զինադադարի գրեթե լիարժեք պահպանումն է, ինչի շնորհիվ վերջին շրջանում լուրջ արտակարգ միջադեպեր չեն գրանցվել՝ բացառությամբ ԱՀ ՊԲ մեկ զինծառայողի վիրավորման դեպքի։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումների հետ կապված խնդիրներ։

Vagharshak Harutyunyan and Sergey Shoigu discussed the results of the Armenian-Russian staff talks
1 February, 2021 13:51On February 1, on the initiative of the Russian side, a telephone conversation took place between the RA Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan and the Minister of Defense of the Russian Federation, General of the Army Sergey Shoigu. The heads of the defense departments of the strategic allies discussed the results of the last week’s staff talks on the Armenian-Russian bilateral military cooperation, as well as the process of resolving Armenia's security issues in the post-war period.
The RA Minister of Defense Vagharshak Harutyunyan expressed satisfaction with the activity of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, emphasizing that the best evidence of its effectiveness is the almost full compliance with the ceasefire, due to which no serious incidents were registered in last time, with the exception of the injury of one serviceman of the Defense Army of the Republic of Artsakh.