Բանակի օրվա կապակցությամբ Էջմիածնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կատարվել է Հանրապետական մաղթանք
Հունվարի 29-ին, հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Էջմիածին քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում Հայոց բանակի օրվա կապակցությամբ կատարվել է Հանրապետական մաղթանք։
Սրբազան արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը, ՀՀ ԶՈւ բարձրագույն սպայական կազմի ներկայացուցիչներ, Մայր Աթոռի միաբաններ և ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդության գնդերեցներ:
Հոգևոր դասը և արարողությանը ներկա զինվորականներն ու ժողովուրդը աղոթք են բարձրացրել առ Աստված Հայաստանի և Արցախի խաղաղության, անսասանության ու առաջընթացի և Հայոց բանակի հաղթական ընթացքի համար:
Ամենայն Հայոց Հայրապետը նաև մասնավոր աղոթք է վերառաքել առ Երկնավորը արցախյան պատերազմում հերոսաբար նահատակված քաջարի զինվորականների հոգու խաղաղության և հանգստության համար։
Հանրապետական մաղթանքից հետո Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի է ունեցել պաշտոնական ընդունելություն, որի ընթացքում կատարվել է պարգևաբաշխություն: Ի գնահատություն արցախյան պատերազմում ցուցաբերած խիզախության՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հայոց Եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշանի է արժանացրել մի խումբ զինվորականների։
Ընդունելության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով Արցախի Հանրապետությունում ծավալած պատերազմական գործողություններին ակտիվ մասնակցելու համար մի շարք եկեղեցականներ արժանացել են նախարարության պարգևների:

По случаю Дня Армии в церкви Пресвятой Богородицы в Эчмиадзине была отслужена литургия республиканского пожелания
29 Января, 2021 18:02На священной церемонии присутствовали министр обороны РА Вагаршак Арутюнян, представители высшего офицерского состава ВС РА, братство Первопрестольного Святого Эчмиадзина и капелланы духовного предводительства ВС РА.
Духовный класс и присутствующие на церемонии военные и народ помолились Богу за мир, стойкость и прогресс Армении и Арцаха, и за победный ход армянской армии.
Патриарх всех армян также направил к небу частную молитву за мир и спокойствие душ отважных воинов, героически погибших в Арцахской войне.
После литургии Республиканского пожелания в зале для церемоний Геворгянской духовной семинарии прошел официальный прием, во время которого состоялась церемония награждения. В знак признательности за проявленную в Арцахской войне храбрость Католикос всех армян наградил группу военнослужащих высоким орденом «Святого Нерсеса Шнорали» Армянской церкви.
Во время приема приказом министра обороны РА ряд священнослужителей были удостоены министерственных наград за активное участие в боевых действиях в Республике Арцах.