Վաղարշակ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սերգեյ Շոյգուի հետ
21 Հունվարի, 2021 17:10Հունվարի 20-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցության ընթացիկ հարցերը, Լեռնային Ղարաբաղում օպերատիվ իրավիճակին, գերիների և պատանդների վերադարձին, ինչպես նաև անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքներին առնչվող մի շարք խնդիրներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը՝ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահ զորախմբի արդյունավետ գործունեության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում ռուս սահմանապահների տեղակայմամբ՝ անվտանգային խնդիրների լուծման հարցում էական աջակցության համար։
Երկու երկրների պաշտպանության նախարարները նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումների վերաբերյալ:

Состоялся телефонный разговор Вагаршака Арутюняна с Сергеем Шойгу
21 Января, 2021 17:1020 января министр обороны РА Вагаршак Арутюнян провел телефонный разговор с министром обороны РФ, генералом армии Сергеем Шойгу.
Руководители оборонных ведомств двух стран обсудили текущие вопросы двустороннего сотрудничества в области обороны, а также ряд вопросов, связанных с оперативной ситуацией в Нагорном Карабахе, возвращением пленных и заложников, с поисковыми работами пропавших без вести.
Министр обороны РА поблагодарил своего коллегу за эффективную деятельность миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, а также за существенную помощь в решении вопросов безопасности путем размещения российских пограничников в Сюникской области Республики Армения.
Министры обороны двух стран также обменялись мнениями о последних военно-политических событиях в регионе.