ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է հարավարևելյան սահմանագոտի
18 Դեկտեմբերի, 2020 20:14Նախարար Հարությունյանը, մասնավորապես, այցելել է նաև այն տարածքներ, որտեղ հայ և ադրբեջանցի դիրքապահների միջև հեռավորությունը, որոշ դեպքերում, ընդամենը 100 մետր է կազմում:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հատուկ ուշադրություն է դարձրել նոր ստեղծվող և կահավորվող դիրքերի կենցաղային պայմաններին, մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի համար նախատեսված խրամատային ենթակառուցվածքներին: Հարավային զորամիավորման հրամանատարը նախարար Հարությունյանին զեկուցել է, որ նոր ստեղծվող դիրքերում արդեն իսկ սկսվել են կահավորման աշխատանքները, մասնավորապես՝ եղանակային անբարենպաստ պայմաններում մարտական հերթապահությունը լիարժեք իրականացնելու համար:
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Ժիրայր Պողոսյանը նշել է, որ աշխատանքների ծավալները հետզհետե ավելանում են և առավել ինտենսիվ կդառնան հատկապես գարնանային ամիսներին:
Զորամիավորման անձնակազմի հետ հանդիպման ընթացքում Վաղարշակ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել պատերազմին մասնակցած զինծառայողներին, պարգևատրել աչքի ընկած սպաներին և ժամկետայիններին: Նախարարը նշել է, որ պաշտպանական գերատեսչությունը ձեռնարկելու է բոլոր միջոցները՝ առաջնագիծը ծառայության համար առավելագույնս անվտանգ դարձնելու և անհրաժեշտ կենցաղային պայմաններ ստեղծելու համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նաև հանձնարականներ է տվել ստորաբաժանումների հրամանատարներին՝ թիկունքային ապահովման, հենակետերի կառուցման և մարտական հերթապահության կրման վերաբերյալ:

18 December, 2020 20:14Minister Harutyunyan, in particular, also visited the territories where the distance between the Armenian and Azerbaijani border guards is, in some cases, only 100 meters.
The Minister of Defence paid special attention to the living conditions of the positions that are being created and furnished and trench infrastructures designed for the personnel carrying out combat duty. The commander of the southern military formation reported to Minister Harutyunyan that the furnishing activities have already started in the positions that are being created, in particular, for the full implementation of the combat duty in unfavorable weather conditions.
Commander of the military formation, Major General Zhirayr Poghosyan noted that the volume of the activities is gradually increasing and it will become more intensive, especially in the spring months.
During the meeting with the personnel of the military formation, Vagharshak Harutyunyan thanked the servicemen who took part in the war and awarded the outstanding officers and conscripts. The Minister noted that the Ministry of Defence will take all the measures to make sure that the service on the frontline is maximally safe and create the necessary living conditions.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia also gave instructions to the commanders of the subdivisions.