13 Դեկտեմբերի, 2020 11:36Մի քանի ժամ տևած մարտերի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ, ինչպես նաև ընդհուպ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին։
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում վերսկսված մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմն ունի վեց վիրավոր, հակառակորդն ունի զոհեր և վիրավորներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքը։ Ստեղծված իրադրությունը որևէ աղերս չունի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված հայտարարության առանցքային պահանջի՝ մարտական գործողությունների դադարեցման հետ և վտանգում է փխրուն խաղաղությունը, որը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի նախագահի անմիջական ջանքերի շնորհիվ։
Ադրբեջանական կողմի գործողություններն անմիջապես քննարկման առարկա են դարձել Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարության հետ։
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այս խնդիրը քննարկել է նաև ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգույի հետ հանդիպման ընթացքում։
Ավելացնենք, որ ինչպես երեկ ուշ երեկոյան, այնպես էլ այս պահին Հադրութի շրջանում ընթանում են բանակցություններ հայ, ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների միջև՝ ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու, կողմերը նախկին բնագծեր վերադարձնելու շուրջ։ Իրադրության հետագա զարգացումների վերաբերյալ կտրվի հավելյալ տեղեկատվություն։

13 December, 2020 11:36As a result of the fighting, which lasted several hours, the opponent managed to enter the village of Hin Tagher, as well as to come close to the village of Khtsaberd.
As a result of the combat operations, the Armenian side has 6 wounded, the opponent has casualties and wounded.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia strongly condemns the provocation carried out by the Azerbaijani Armed Forces. The current situation has nothing to do with the key requirement of the statement signed by the heads of Armenia, Russia and Azerbaijan on the cessation of the combat operations and endangers the fragile peace achieved due to the direct efforts of the President of Russia.
The actions of the Azerbaijani side immediately became a subject of discussion with the leadership of the Russian peacekeeping contingent deployed in Artsakh.
Minister of Defence of the Republic of Armenia Vagharshak Harutyunyan, who is in the Russian Federation on a working visit, also discussed this issue during the meeting with Minister of Defence of the Russian Federation Sergey Shoigu.
We would like to add that late last night, as well as at the moment, the negotiations are underway in Hadrut Province between the Armenian, Russian and Azerbaijani militaries to resolve the current situation and return the sides to their former lines. Additional information will be provided on further developments of the situation.