ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՌԴ դեսպանին
30 Նոյեմբերի, 2020 17:37Դեսպան Կոպիրկինը շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցության և քաղաքական երկխոսության դինամիկան, ինչպես նաև արդյունավետ փոխգործակցությունը պաշտպանական ոլորտում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հատուկ կարևորել էՀայաստանի, Ռուսաստանի Դաշնությանև Ադրբեջանի միջև ս.թ. նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարության դրույթների իրագործման շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը, Արցախում իրականացվող խաղաղապահ առաքելության արդյունավետությանը: Կողմերը կարևորել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար կենտրոնի աշխատանքը՝ ուղղված փախստականների վերադարձին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, զոհված, գերեվարված և անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների և հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրմանը:

30 Ноября, 2020 17:37
30 ноября министр обороны РА Вагаршак Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
Посол Копыркин поздравил Вагаршака Арутюняна с вступлением в должность министра обороны РА.
В ходе встречи стороны высоко оценили динамику армяно-российского союзнического сотрудничества и политического диалога, а также эффективное сотрудничество в оборонной сфере.
Министр обороны РА специально обозначил важность роли и усилий Российской Федерации в рамках реализации положений подписанного 10 ноября заявления между Арменией, Российской Федерацией и Азербайджаном, направленных на стабилизацию военно-политической ситуации в регионе, эффективность реализуемой в Арцахе миротворческой миссии. Стороны также обозначили важность работы созданного на территории Нагорного Карабаха Российского межведомственного гуманитарного центра, направленной на возвращение беженцев, восстановление гражданской инфраструктуры, поиску погибших, пленных и пропавших без вести, а также сопоставление деятельности различных организаций в гуманитарной сфере.