Տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների գլխավորած պատվիրակությունների հանդիպումը
Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի գլխավորած պատվիրակությունների հանդիպումը` ընդլայնված կազմով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, առաջիկա անելիքները և հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն շնորհավորել է Վաղարշակ Հարությունյանին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ռուսաստանի Դաշնության դերն ու ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի կայունացմանը, ինչպես նաև Արցախում իրականացվող ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ընթացքն ու արդյունավետությունը՝ համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ս.թ. նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարության: ՌԴ պաշտպանության նախարարն իրազեկել է այս ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված աշխատանքների և առաջիկա ծրագրերի մասին:
Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարները կարևորել են զոհված զինծառայողների, գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հայտնաբերման և փոխանակման աշխատանքները, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ստեղծված ՌԴ միջգերատեսչական հումանիտար կենտրոնի աշխատանքը, որն ուղղված է փախստականների վերադարձի, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման, զոհված, գերեվարված և անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների և հումանիտար ոլորտում տարբեր կազմակերպությունների գործունեության համադրման հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ու ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ  Շոյգուն ստորագրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի գործողությունների շրջանակը կարգավորող փաստաթղթերի փաթեթ:

The meeting of the delegations led by the Ministers of Defence of the Republic of Armenia and the Russian Federation took place
21 November, 2020 15:11The situation around Nagorno-Karabakh, forthcoming activities and a wide range of issues related to the Armenian-Russian military cooperation were discussed during the meeting.
General of the army Sergey Shoigu congratulated Vagharshak Harutyunyan on assuming the post of the Minister of Defence of the Republic of Armenia.
The sides highly appreciated the role and efforts of the Russian Federation aimed at stabilizing the military-political situation in the region, as well as the course and effectiveness of the Russian peacekeeping mission being carried out in Artsakh in accordance with the statement signed on November 10 between the Russian Federation, Armenia and Azerbaijan. The Minister of Defence of the Russian Federation informed about the activities already done in this direction and upcoming programs.
The Ministers of Defence of Armenia and Russia emphasized the importance of the activities of finding and exchanging the bodies of the killed servicemen, captives, hostages and missing persons, as well as the work of the Russian interdepartmental humanitarian center that deals with the return of the refugees, restoration of the civilian infrastructures, search for the killed, captives and missing persons and coordination of the activities of various organizations in the humanitarian field.
At the end of the meeting, Minister of Defence of Armenia Vagharshak Harutyunyan and Minister of Defence of the Russian Federation, General of the army Sergey Shoigu signed a package of documents regulating the scope of the operations of the Russian peacekeeping contingent in the Nagorno-Karabakh conflict zone.