ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ ուղերձը
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծվեց պատերազմ, որն աննախադեպ էր՝ ներգրավված ուժերի, միջոցների, սպառազինության քանակի ու տեսակի առումով։ Այն աննախադեպ էր նաև այն տեսանկյունից, որ մեր բանակը, փաստացի, կռվում էր ոչ միայն 10-ը միլիոնանոց Ադրբեջանի զինված ուժերի, այլև Թուրքիայի ռազմական անմիջական մասնակցության և լիարժեք ու անվերապահ քաղաքական, ռազմական ու դիվանագիտական աջակցության, ինչպես նաև մի քանի հազար վարձկան-ահաբեկիչների դեմ։
Մեր բանակը, այս պայմաններում, արեց հնարավորն ու անհնարինը՝ հակառակորդին դիմագրավելու համար։ Հայկական բանակի ամեն մի զինվոր, սպա ու գեներալ Հայրենիքի պաշտպանության համար արեց առավելագույնը՝ անմնացորդ նվիրվելով այդ պայքարին ու կերտելով բազմաթիվ հերոսական պատմություններ։ Այս պատերազմը մեզանից խլեց մեր լավագույն որդիներին, որոնց հիշատակը հավերժ կմնա բոլորիս սրտերում՝ որպես մեր ժամանակների իրական հերոսների։
Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որևէ մեկի մոտ կասկածի նշույլ անգամ չպետք է լինի, որ մեր բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը։ Մենք ևս մեկ անգամ փաստեցինք, որ ունենք ոգով անկոտրում զինվորներ, սպաներ ու գեներալներ, որոնք պատրաստ են առանց վայրկյան անգամ մտածելու իրենց կյանքը զոհաբերել մեր սուրբ Հայրենիքի պաշտպանության համար։
Բայց ժամանակն է դադարեցնել արյունահեղությունը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունները եկել են համաձայնության, որի բովանդակությանն արդեն ծանոթ եք։ Պատերազմը լիարժեք չի ավարտվել, և մարտական գործողություններն Արցախում դեռևս շարունակվում են։ Այդուհանդերձ, մենք պաշտպանում ենք և պարտավոր ենք կատարել մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումները, որոնք կայացվել են իրադրության բազմակողմանի վերլուծության և գնահատականի հիման վրա։ Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արունահեղությունը։ Մենք պարտավոր ենք գտնել մեր բոլոր հերոսների մարմիններն ու նրանց, զինվորական պատվով, հողին հանձնել։ Մենք պարտավոր ենք փորձել սփոփել մեր հերոսածին մայրերի ցավն ու բուժել վիրավորների վերքերը։ Մենք պարտավոր ենք վերականգնել մեր բանակի ներուժն ու առավել ամրացնել այն՝ վերածելով գերժամանակակից ու գերմարտունակ մի բռունցքի։ Մեր անելիքները չափազանց շատ են։ Պատերազմն ավարտվում է։ Բանակն իր անելիքն արել է և շարունակելու է անել անմնացորդ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են խարխլել պետականության հիմքերը և, դասեր քաղելով գործած հնարավոր բոլոր սխալներից, կերտել անհամեմատ ուժեղ ու մարտունակ բանակ, որին արժանի է մեր հերոսական ժողովուրդը։

The message of the RA Ministry of Defence and the General Staff of the Armed Forces
10 November, 2020 07:54On September 27, a war was unleashed against Artsakh, which was unprecedented in terms of the forces, means, quantity and type of the armament involved. It was unprecedented also in the sense that our army was, in fact, fighting not only against the 10 million-strong Azerbaijani armed forces, but also against Turkey’s direct military participation and full and unconditional political, military and diplomatic support, as well as against the several thousand mercenary terrorists.
In these conditions, our army did everything possible and impossible to resist the opponent. Every serviceman, officer and general of the Armenian army did his best for the defence of the Homeland, devoting himself to that struggle and creating many heroic stories. This war took away from us our best sons, whose memory will forever remain in the hearts of all of us as real heroes of our time.
Each of you must be sure, no one should have the slightest doubt that our army has done everything possible and impossible. We have once again proved that we have courageous servicemen, officers and generals who are ready to sacrifice their lives for the defence of our holy Homeland without a second thought.
But it is time to stop the bloodshed. The political leaderships of Armenia, Russia and Azerbaijan reached an agreement and you have already got acquainted with its content. The war is not fully over and the combat operations still continue in Artsakh. Nevertheless, we support and we are obliged to fulfill the decisions of our country’s military-political leadership, which were made on the comprehensive analysis and evaluation of the situation. We are obliged to stop the bloodshed. We are obliged to find the bodies of all our heroes and bury them with military honor. We are obliged to soothe the pain of our mothers who have given birth to heroes and heal the wounds of the injured. We are obliged to restore the potential of our army and strengthen it, turning it into a state-of-the-art and super-efficient fist. There is too much to do. The war is ending. The army has done what it should do and will continue to do that unconditionally.
We call to refrain from the actions that could undermine the foundations of the statehood and, learning lessons from all the possible mistakes made, create an incomparably strong and efficient army, which our heroic people deserve.