ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի ուղերձը
Այսօր վաղ առավոտյան, կոպտագույնս խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերն ու հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հրթիռահրետանային և ավիացիոն միջոցների կիրառմամբ հարձակման են անցել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերն ու Արցախի խաղաղ բնակավայրերը: Այդպիսով, մարտական գործողությունների հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Այս պահին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը վճռական հակահարվածներով կասեցնում է թշնամու առաջխաղացման բոլոր փորձերը՝ թշնամուն պատճառելով ծանր կորուստներ:
Հանդիսանալով Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ցուցաբերելու ցանկացած աջակցություն՝ ապահովելու Արցախի բնակչության անվտանգությունը: Արդեն իսկ ակներև է, որ դասեր չքաղելով նախկինում ունեցած անփառունակ պարտություններից՝ Ադրբեջանի իշխանությունները կրկին գերագնահատել են ունեցած կարողությունները, ինչի համար, վստահ եմ, խստագույնս կպատժվեն:
Այս արկածախնդրությունը ծանր հետևանքներ է ունենալու թշնամու համար: Մեր պատասխանը լինելու է կոշտ ինչպես երբեք: Հայկական բանակը տիրապետում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցներին՝ հերթական անգամ ջախջախելու մեր Հայրենիքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնող թշնամուն:
Հարգելի հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
Միասնության շնորհիվ են կերտվել մեր պատմության բոլոր հաղթանակները: Վստահ եմ, որ այս վճռական պահին մենք միասնաբար, պատվով ենք կատարելու մեր մարտական խնդիրը՝ դաս տալով միայն ուժի լեզուն հասկացող թշնամուն:

Обращение министра обороны РА Давида Тонояна
27 Сентября, 2020 12:57Сегодня рано утром, грубо нарушив действующие нормы международного гуманитарного права и логику мирного переговорного процесса решения конфликта, азербайджанские вооруженные силы перешли в атаку по всей длине линии соприкосновения арцахо-азербайджанских сил с применением зенитно-ракетных и авиационных средств, нацелившись на боевые позиции армии обороны и мирные поселения Арцаха. Таким образом, всю ответственность последствий боевых действий несет военно-политическое руководство Азербайджана.
На данный момент армия обороны Республики Арцах решительными контратаками пресекает все попытки противника двигаться вперед, нанося противнику большие потери.
Являясь гарантом безопасности Арцаха, вооруженные силы Республики Армения готовы предоставить любую поддержку, чтобы обеспечить безопасность населения Арцаха. Уже очевидно, что не усвоив уроки из прошлых поражений, власти Азербайджана снова переоценили свои возможности и за это, я уверен, они будут строго наказаны.
Эта любовь к приключениям будет иметь тяжелые последствия для врага. Наш ответ будет грубым как никогда. Армянская армия владеет всеми необходимыми средствами, чтобы в очередной раз разгромить врага, который посягает на нашу Родину.
Уважаемые соотечественники, соратники,
Все победы в нашей истории одерживались благодаря единству. Уверен, что в этот решающий момент мы вместе и с честью выполним нашу боевую задачу – преподнеся урок врагу, понимающему только язык силы.