Հայ տանկիստները մասնակցել են «Տանկային բիաթլոնի» առաջին մրցափուլին
5 Օգոստոսի, 2019 16:45Օգոստոսի 4-ին ՀՀ զինված ուժերի տանկային անձնակազմը մերձմոսկովյան «Ալաբինո» զորավարժարանում մասնակցել է «Միջազգային բանակային խաղեր-2019» միջոցառման շրջանակում անցկացվող «Տանկային բիաթլոնի» առաջին մրցափուլին:
Դեղին տանկով հանդես եկող հայկական անձնակազմը հաղթահարել է բոլոր արգելագոտիները, խոցել թիրախներից երեքը և հատել մրցագոտին 29.43 րոպեում: ՀՀ զինված ուժերը ներկայացնող տանկային առաջին անձնակազմի գործողություններին հետևել են ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը և ԶՈւ ԳՇ մարտական պատրաստության վարչության պետ-ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը:

Armenian tankman take part in the first round of Tank Biathlon
5 August, 2019 16:45On August 4, the RA Armed Forces tank personnel participated in the first round of Tank Biathlon held in the framework of the "International Army Games-2016" event at the "Albino" military training facility in Moscow region.
The yellow tank crew members overcame all hurdles, hit three of the targets and crossed the bar in 29.43 minutes. The actions of the first tank personnel representing the RA Armed Forces were watched by Lieutenant General Onik Gasparyan, the First Deputy Chief of the RA Armed Forces Staff, and General Major Andranik Makaryan, the Chief of Military Training Department of the RA Armed Forces Staff - Deputy Chief of the General Staff.