Անցկացվել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը
9 Հունիսի, 2017 15:12Հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը և նրա դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Մարտին Շուստերը: Սահմանային դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Դիտարկումից հետո Այգեպարի համայնքում կայացած բրիֆինգի ընթացքում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը՝ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների ուշադրությունը հրավիրելով հատկապես սահմանամերձ գյուղերի և ճանապարհների ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի արձակած կրակոցներին:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ներկայացված տվյալների համար` ԵԱՀԿ պաշտոնյաները նշել են, որ դրանք կներառեն իրենց զեկույցներում:

Another round of monitoring of the Armenia-Azerbaijan border has taken place
9 June, 2017 15:12On June 7th, the office of the personal representative of the OSCE president carried out monitoring of the Armenia-Azerbaijan border in the Tavush region of the Republic of Armenia.
Assistants to the personal representative of the OSCE president, Ambassador Andrzej Kasprzyk, Gennadi Petrika and Martin Shuster carried out the monitoring from the Armenian side. No cases of ceasefire violations were registered during the monitoring.
During the briefing which took place at the Aygepar community following the monitoring, the OSCE officials were presented with the situation on the Armenia-Azerbaijan border and statistics concerning ceasefire violations by the Azerbaijani side. The OSCE representatives was particularly encouraged to direct their attention towards the ceasefire violations which were directed towards border-adjacent villages and road.