Ստեղծվել է ռազմաբժշկական կադրերի պատրաստման նոր ուսումնական կենտրոն
17 Հոկտեմբերի, 2016 17:54Ներկայացնելով ռազմաբժշկական ուսումնական կենտրոնի ստեղծման նախապատմությունը, կենտրոնի պետ, բուժծառայության մայոր Հարություն Հովհաննիսյանը շեշտել է, որ կենտրոնի դասախոսական և սպայական կազմի վերապատրաստումն իրականացվել է ռազմաբժշկական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության շրջանակում և հավելել, որ համատեղ ջանքերով ստեղծվել է նաև սանհրահանգիչների և բուժակների պատրաստման ուսումնական ձեռնարկը:
Ռազմաբժշկական ծառայության իրականացման գործընթացում կարևորելով միջին և կրտսեր բուժանձնակազմի դերակատարությունը՝ ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ նորաստեղծ ուսումնական կենտրոնի ունկնդիրներն ուսուցման ավարտին առավել արդյունավետ և բարձր մակարդակով դրված կիրականացնեն առաջադրված խնդիրները:
Դասընթացի առաջին ունկնդիրներին հաջողություն ու նոր ձեռքբերումներ է մաղթել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Կարևորելով ռազմաբժշկական ուսումնական կենտրոնի դերը ռազմաբժշկական կադրերի պատրաստման գործում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ կենտրոնի ստեղծումը ներդրում է ոչ միայն զինված ուժերի կարողությունների զարգացման, այլև առհասարակ քաղաքացիական հասարակության համար բժշկական հմտություններով օժտված քաղաքացիների կրթման գործում: Վիգեն Սարգսյանը նշել է նաև, որ սանհրահանգիչների արհեստավարժությունից, մասնագիտական որակներից և հմտություններից է նաև էապես պայմանավորված զինծառայողների բարձրակարգ, ժամանակին և ճիշտ բուժօգնության կազմակերպումը:
Արարողության մասնակիցները շրջել են ռազմաբժշկական ուսումնական կենտրոնում, ծանոթացել են կատարված լայնածավալ աշխատանքներին, կենտրոնի ուսումնական պայմաններին և հագեցվածությանը, ընթացիկ ու հեռանկարային ուսումնական ծրագրերին:

A new educational center for the preparation of military-medical personnel has been established
17 October, 2016 17:54Presenting the story behind the establishment of the military-medical educational center, Major Harutyun Hovhannisyan stressed the fact that the preparation of the professorial and officer staff took place as a result of Armenian-American cooperation, and added that facilities for training male nurses and medical orderlies were established through the joint efforts of both parties.
The importance of the role of intermediate and junior medical staff in the conduct of medical service in the military was emphasized. Chief of the military medical department of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Colonel Kamavor Khachatryan expressed assurances that the students of the newly established educational center will carry out their assigned tasks at a more efficiently and on an overall higher level.
Minister of Defense Vigen Sargsyan wished the first students success and new accomplishments. Expressing his high regard for the role of the new military educational center in the preparation of military-medical staff, the Minister of Defense of the Republic of Armenia emphasized the fact that the establishment of the center is not only an investment in the enhancement of the capabilities of the Armed Forces, but also an investment for the civilian society in general. Vigen Sargsyan noted that servicemen's timely and high quality medical service is highly dependent upon nurses' skills.
The participants toured around the military medical educational center, and acquainted themselves with the works being carried out, the educational facilities, and the ongoing and future educational programs.