Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները
15 Հունիսի, 2016 14:41ԱՊՀ-ի ՊՆԽ նիստի օրակարգի համաձայն դիտարկվել է շուրջ 20 հարց` բազմակողմ ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործման ուղղությամբ:
ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհուրդը հաստատել է մինչև 2020թ. ռազմական համագործակցության հայեցակարգի իրականացման հիմնական ուղղություններն ու միջոցառումները, քննարկել և առաջարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի դիտարկմանը ներկայացնել օդատիեզերային պաշտպանության հայեցակարգի նախագիծը:
Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները, այդ թվում նաև զինծառայողների դաշտային (օդային, ծովային) հմտությունների կատարելագործմանն ուղղված միջազգային բանակային մրցումների կազմակերպման և միջազգային բանակային խաղերի ասոցիացիայի ստեղծման մասին: Քննարկվել են ռազմական կրթության, պետական գաղտնիքի պաշտպանության, ՌՔԿՊ, թռիչքների անվտանգության ապահովման և այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված հարցեր:
ԱՊՀ ՊՆԽ նիստի շրջանակներում նույն օրը կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի առանձնազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ: Երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման, ռազմատեխնիկական գործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ միտված ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա խորացմանը:

Обозначены совместные мероприятия вооруженных сил государств-участников СНГ на 2017 г.
15 Июня, 2016 14:41В соответствии с повесткой заседания Совета министров обороны стран СНГ были рассмотрено около 20-и вопросов в направлении дальнейшего совершенствования многостороннего военного сотрудничества.Совет министров обороны СНГ утвердил основные направления и мероприятия реализации Концепции военного сотрудничества до 2020 года, обсудил и предложил представить на рассмотрение Совета глав государств-участников СНГ проект Концепции военно-космической обороны. Были обозначены совместные мероприятия вооруженных сил государств – участников СНГ в 2017 г., в том числе касающиеся организации международных армейских соревнований, направленных на совершенствование полевых (воздушных, морских) навыков военнослужащихгосударств – участников СНГ и создание Ассоциации международных армейских игр.
Были также обсуждены вопросы военного образования, защиты государственной тайны, радиационной, химической и биологической защиты, обеспечения безопасности полетов и направленные на развитие других областей.
В тот же день в рамках заседания СМО СНГ состоялась отдельная беседа министра обороны РА Сейрана Оганяна с министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу.
Главы оборонных ведомств двух стран обсудили вопросы укрепления сотрудничества в сфере обороны, расширения военно-технического взаимодействия, а также вопросы, представляющие взаимный интерес, направленные на дальнейшее углубление стратегических союзнических отношений.