Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները
15 Հունիսի, 2016 14:41ԱՊՀ-ի ՊՆԽ նիստի օրակարգի համաձայն դիտարկվել է շուրջ 20 հարց` բազմակողմ ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործման ուղղությամբ:
ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհուրդը հաստատել է մինչև 2020թ. ռազմական համագործակցության հայեցակարգի իրականացման հիմնական ուղղություններն ու միջոցառումները, քննարկել և առաջարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի դիտարկմանը ներկայացնել օդատիեզերային պաշտպանության հայեցակարգի նախագիծը:
Նախանշվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2017թ. համատեղ միջոցառումները, այդ թվում նաև զինծառայողների դաշտային (օդային, ծովային) հմտությունների կատարելագործմանն ուղղված միջազգային բանակային մրցումների կազմակերպման և միջազգային բանակային խաղերի ասոցիացիայի ստեղծման մասին: Քննարկվել են ռազմական կրթության, պետական գաղտնիքի պաշտպանության, ՌՔԿՊ, թռիչքների անվտանգության ապահովման և այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված հարցեր:
ԱՊՀ ՊՆԽ նիստի շրջանակներում նույն օրը կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի առանձնազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ: Երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման, ռազմատեխնիկական գործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր՝ միտված ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա խորացմանը:

The 2017 joint activities of the armed forces of CIS member-states have been predetermined
15 June, 2016 14:41In compliance with the agenda of CIS’ Council of Defence Ministers, around 20 issues regarding further development of the multilateral military cooperation have been overviewed.
The Council of Defence Ministers confirmed the main directions and events for military cooperation until the year 2020; discussed and suggested to present the CIS Council of Heads of State with the draft of the aerospace defence concept.
The 2017 joint activities of the armed forces of CIS member-states – which involve the organization of international army competitions and the creation of the international military games association – have been predetermined. Discussions were held on military education, the protection of state secrets, and other fields requiring development.
On the same day, RA Defence Minister Seyran Ohanyan had a private meeting with RF Defence Minister, General of the Army Sergey Shoygu. The Defence Ministers touched upon the strengthening of cooperation in the sphere of defence, the expansion of military-technical collaboration, as well as issues presenting mutual interest – aimed at the deepening of strategic relations.