11 Հունիսի, 2016 13:04Հունիսի 10-ին ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդները ռազմական կցորդների ասոցիացիայի աշխատանքային պլանի համաձայն այցելել են ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային կորպուսի ենթակայության տակ գտնվող N զորամաս:
Ռազմադիվանագիտական ներկայացուցիչների պատվիրակությանն ընդունել է զորամասի հրամանատարը: Ճեպազրույցի ընթացքում ՀՀ-ում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին ներկայացվել են որոշ մանրամասներ զորամասի կառուցվածքի, խնդիրների և գործունեության վերաբերյալ:
Ճեպազրույցից հետո ռազմական կցորդները շրջել են զորամասի տարածքով, ծանոթացել զինծառայողների կենցաղային պայմաններին:

11 June, 2016 13:04On June 10th, military attaches accredited to the Republic of Armenia visited military base number N of the 3rd army corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, in accordance with the plan set out by the association of military attaches.
The commander of the military base received the attaches. During the tour, the attaches were presented with the structure of the base, the tasks it carries out and its activities.
Following the brief tour, the attaches explored the base further and acquainted themselves with the living conditions of servicemen.