29 Հունվարի, 2016 16:01Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, այդ թվում կազմակերպության կոալիցիոն ուժերի և միջոցների ղեկավարման, միացյալ շտաբի գործունեության ու զինված ուժերի ներկայացուցիչների ինստիտուտի կատարելագործում, ՀԱՊԿ-ի ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի ստեղծում ու գործառույթների կազմակերպում և դրա համագործակցությունը համապատասխան ազգային կենտրոնների հետ, ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների բուհերում զինվորական կադրերի և մասնագետների պատրաստում:
Կողմերն անդրադարձան նաև ընթացիկ տարում ՀՀ-ում նախատեսված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի կոմիտեի և ռազմական կոմիտեի նիստերի նախապատրաստմանն անչվող խնդիրներին, ինչպես նաև մի շարք միջոցառումների իրականացմանը (այդ թվում օպերատիվ և մարտական պատրաստության), որոնք ուղղված են վերոնշյալ հարցերի և 2016թ. ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ընթացքում գերակա ուղղությունների կատարմանը:

29 January, 2016 16:01
In the framework of the Chief of CSTO Joint Staff, Colonel-General Anatoly Sidorov’s delegation’s visit to the Republic of Armenia (January 27-29, 2016), on January 29th, the Chief of CSTO Joint Staff was hosted by RA Defence Minister Seyran Ohanyan, the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov, and First Deputy Minister of Defence Davit Tonoyan.
Throughout the meetings, a medley of issues were discussed, aimed at further development of the CSTO military component, including the management of condition forces and resources, the improvement of the institute for the representatives of the armed forces and the activities of the Joint Staff, the creation of the CSTO crisis response centre and its cooperation with corresponding national centers, and the formation of military personnel and experts in the universities of CSTO member-states.
The parties also touched upon preparatory issues for the sessions of the CSTO Council of Defence Ministries and the CSTO Military Committee, to be held this year in the Republic of Armenia, as well as the organization of several events (such as operative and combat readiness) targeted at the abovementioned matters, and the organization of priority directions for Armenia’s chairmanship in CSTO during 2016.