ԶՈՒ ԳՇ պետն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Դաֆնե Մարեի գլխավորած պատվիրակությանը
29 Հուլիսի, 2026 21:45Հուլիսի 29-ին պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ղեկավար Դաֆնե Մարեի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի և ԿԽՄԿ համագործակցության հիմնական ուղղություններին, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում ՀՀ զինված ուժերին տրամադրվող աջակցությանն առնչվող հարցեր։
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը բարձր է գնահատել համատեղ աշխատանքն ու արդյունքները՝ շնորհակալություն հայտնելով ԿԽՄԿ պատվիրակությանը համագործակցության և ՀՀ զինված ուժերի կարողությունների զարգացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար:
Իր հերթին Դաֆնե Մարեն ներկայացրել է երկարամյա համագործակցության ընթացքը՝ ընդգծելով, որ դրա հիմնական նպատակներից է միջազգային մարդասիրական իրավունքի ինտեգրման ուղղությամբ զինված ուժերի կարողությունների շարունակական զարգացումը։

Начальник ГШ ВС принял делегацию, возглавляемую руководителем представительства Международного комитета Красного Креста в Армении
29 Июля, 2026 21:4529 июля первый заместитель министра обороны, начальник ГШ ВС генерал-лейтенант Эдвард Асрян принял делегацию, возглавляемую руководителем представительства Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Дафной Маре.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся основных направлений сотрудничества Вооруженных сил РА и МККК, а также содействия, оказываемого вооруженным силам РА в области международного гуманитарного права.
Генерал-лейтенант Эдвард Асрян высоко оценил совместную работу и ее результаты, выразив благодарность делегации МККК за сотрудничество и поддержку, оказанное в развитии возможностей Вооруженных сил РА.
В свою очередь, Дафна Маре представила процесс многолетнего сотрудничества, подчеркнув, что одной из его основных целей является постоянное наращивание потенциала Вооруженных сил в направлении интеграции Международного гуманитарного права.