Պաշտպանության նախարարը դիտարկել է «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության ընթացքը
Հունիսի 23-ին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի, ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենի, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի, ՀՀ-ում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսի, Կանզասի Ազգային գվարդիայի միացյալ շտաբի պետ, բրիգադի գեներալ Ջեյսոն Քնոբիի, Եվրոպայում ցամաքային գործողությունների շտաբի պետ, գնդապետ Փոլ Կուրտիուի, բարձրաստիճան զինվորականների և Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդների ու ներկայացուցիչների հետ «Զառ» ուսումնական կենտրոնում դիտարկել է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում անցկացվող «Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության ընթացքը:
Զորավարժությանը ներգրավված են ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Կանզասի ազգային գվարդիայի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ:
Հրավիրյալները հետևել են զորավարժության գործնական փուլին, ծանոթացել իրականացվող վարժանքներին և միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստման շրջանակում ներգրավված ստորաբաժանումների գործողություններին։
Այնուհետև զորավարժության ղեկավարությունը պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին և հյուրերին ներկայացրել է կատարված աշխատանքները, ուսումնական նպատակներն ու արձանագրված արդյունքները։
«Արծիվ գործընկեր-2026» զորավարժության շրջանակում հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների ընթացքում պահանջվող մասնագիտական հմտությունների կատարելագործմանը, ստորաբաժանումների փոխգործունակության բարձրացմանը և տարբեր իրավիճակներում արագ ու արդյունավետ արձագանքման կարողությունների զարգացմանը։

The Minister of Defence of the Republic of Armenia observed the progress of the "Eagle Partner 2026" military exercise
23 June, 2026 18:15
On June 23, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan, together with First Deputy Minister of Defence, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Edvard Asryan, US Chargé d'Affaires, to the Republic of Armenia a. i., David Allen, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Olivier Decottignies, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to the Republic of Armenia Christos Sofianopoulos, Brigadier General Jason Knobby, Chief of Staff of the Kansas National Guard, Colonel Paul Courtiau, Chief of Staff of Land Operations in Europe, and high-ranking military personnel and foreign military attaches and representatives accredited in Armenia, observed the progress of the "Eagle Partner 2026" military exercise, which is being held within the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions, at the "Zar" training center.
The exercise involves servicemen from the Peacekeeping Brigade of the Armed Forces of Armenia, the Kansas National Guard, the Armed Forces of France and Greece.
The guests observed the practical phase of the exercise, got acquainted with the exercises being carried out and the activities of the units involved in the preparation for international peacekeeping missions.
Then, the leadership of the exercise presented the work carried out, the training objectives, and the recorded results to Defence Minister Suren Papikyan and the guests.
Within the framework of the “Eagle Partner 2026” exercise, special attention was paid to improving the professional skills required during international peacekeeping missions, increasing the interoperability of units and developing the ability to respond quickly and effectively in various situations.