Արթուր Երոյանը մասնակցել է Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին
12 Հունիսի, 2026 12:30
Հունիսի 10-11-ը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, մասնակցել է Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին։
Միջոցառման ընթացքում գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանը ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման շրջանակում ռազմական կրթության և վարժանքների ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները։
Բանախոսություններով հանդես են եկել նաև ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի պետ, գեներալ-մայոր Արսեն Մանգասարյանը և ՆԱՏՕ-ի ու ԵՄ-ի հետ ռազմական կրթության ոլորտի ՀՀ ՊՆ գործակցության համակարգող Տիգրան Հարությունյանը։
Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի ներկայացուցիչները բարձր են գնահատել ՀՀ ռազմաուսումնական հաստատություններում իրականացվող բարեփոխումները և կարևորել գործակցության ընդլայնումը, մասնավորապես՝ ԵՄ ռազմական «Էրազմուս» (EMILYO) ծրագրի շրջանակում։ Հավանություն է տրվել ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի՝ քոլեջին ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակով անդամակցելու առաջարկին, որը փոխանցվել է քոլեջի ղեկավար կոմիտեին՝ հաստատման համար։
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Պաշտպանական և անվտանգային համագործակցության տնօրինության ղեկավար Պիրս Կազալետի հետ, քննարկել պաշտպանության ոլորտում գործակցության ընթացիկ ծրագրերին և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։

Артур Ероян принял участие в заседании исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны
12 Июня, 2026 12:30
10-11 июня делегация, возглавляемая заместителем начальника ГШ ВС РА генерал-майором Артуром Ерояном, в Брюсселе, в штаб-квартире Европейской комиссии, приняла участие в заседании исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны.
В ходе мероприятия генерал-майор Артур Ероян представил реформы, проводимые в сферах военного образования и учений в рамках преобразования армии РА.
С докладами выступили также начальник Военной академии имени Вазгена Саргсяна МО, генерал-майор Арсен Мангасарян и координатор сотрудничества Министерства обороны РА в сфере военного образования с НАТО и ЕС Тигран Арутюнян.
Представители исполнительного академического совета Европейского колледжа безопасности и обороны высоко оценили реформы, проводимые в военно-учебных заведениях РА, подчеркнули важность расширения сотрудничества, в частности, в рамках военной программы ЕС «Эразмус» (EMILYO). Было одобрено предложение Национального исследовательского университета обороны МО и Военной академии имени Вазгена Саргсяна о присоединении к колледжу в качестве ассоциированного партнера, которое было передано на утверждение руководящему комитету колледжа.
В рамках визита в Брюссель делегация МО РА в штаб-квартире НАТО встретилась с руководителем директората сотрудничества в области обороны и безопасности Пирсом Казалетом, обсудила вопросы, касающиеся текущих программ и перспектив сотрудничества в сфере обороны.