Սուրեն Պապիկյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով նախարարի հետ
27 Մարտի, 2026 18:17ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի և վետերանների հարցերով նախարար Կատրին Վոտրենի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Խաչատրյանը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարները բարձր են գնահատել արդեն իսկ ձևավորված համագործակցության մակարդակը՝ ընդգծելով դրա շարունակականության և զարգացման կարևորությունը։
Քննարկվել են ռազմատեխնիկական համագործակցության, ռազմական կրթության, մասնագիտական վերապատրաստման, ինչպես նաև խորհրդատվական աջակցության և այլ ուղղություններով իրականացվող ծրագրերի ընթացքը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խորացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը՝ այն հասցնելով որակապես նոր, ավելի բարձր մակարդակի, ինչպես նաև շարունակելու համատեղ նախաձեռնությունները՝ միտված պաշտպանության ոլորտի կարողությունների ամրապնդմանը։

Suren Papikyan met with French Minister of Armed Forces and Veterans Affairs Catherine Vautrin in Paris
27 March, 2026 18:17
The Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with French Minister of Armed Forces and Veterans Affairs Catherine Vautrin in Paris.
The meeting was also attended by Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Arman Khachatryan.
During the meeting, the ministers highly appreciated the already established level of cooperation, emphasizing the importance of its continuity and development.
The progress of programs implemented in military-technical cooperation, military education, professional training, as well as advisory support and other areas were discussed.
The parties have reached an agreement to deepen and expand cooperation, bringing it to a qualitatively new, higher level, as well as to continue joint initiatives aimed at strengthening defence capabilities.