ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության պաշտպանության և արտաքին առևտրի նախարարի հետ
12 Մարտի, 2026 19:48Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարտի 12-ին հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության պաշտպանության և արտաքին առևտրի նախարար Թեո Ֆրանկենի հետ։
Նախարարները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Բելգիա համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը՝ ռազմական կրթության, մասնագիտական վարժանքների, ռազմական բժշկության, խաղաղապահության, հումանիտար ականազերծման և այլ ուղղություններով՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով շարունակել աշխատանքները փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

The Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the Minister of Defence and Foreign Trade of the Kingdom of Belgium
12 March, 2026 19:48On March 12, within the framework of his working visit to Brussels the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with the Minister of Defence and Foreign Trade of the Kingdom of Belgium Theo Francken.
The ministers discussed issues related to Armenia-Belgium cooperation in the defence sector.
During the meeting, the parties emphasized the great potential for the development of cooperation in military education, professional training, military medicine, peacekeeping, humanitarian demining and other areas, reaching an agreement to continue work on expanding cooperation.
The interlocutors also discussed a number of issues related to international security.