ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության պաշտպանության և արտաքին առևտրի նախարարի հետ
12 Մարտի, 2026 19:48Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մարտի 12-ին հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության պաշտպանության և արտաքին առևտրի նախարար Թեո Ֆրանկենի հետ։
Նախարարները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստան-Բելգիա համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են համագործակցության զարգացման մեծ ներուժը՝ ռազմական կրթության, մասնագիտական վարժանքների, ռազմական բժշկության, խաղաղապահության, հումանիտար ականազերծման և այլ ուղղություններով՝ պայմանավորվածություն ձեռք բերելով շարունակել աշխատանքները փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

Министр обороны РА встретился с министром обороны и внешней торговли Королевства Бельгия
12 Марта, 2026 19:48В рамках рабочего визита в Брюссель министр обороны РА Сурен Папикян 12 марта встретился с министром обороны и внешней торговли Королевства Бельгия Тео Франкеном.
Министры обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения-Бельгия в сфере обороны.
В ходе встречи стороны подчеркнули большой потенциал развития сотрудничества в области военного образования, профессиональной подготовки, военной медицины, миротворчества, гуманитарного разминирования и других областях, достигнув договоренности продолжить работу по расширению сотрудничества.
Собеседники также затронули ряд вопросов, касающихся международной безопасности.