Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն առանձնազրույց է ունեցել Հնդկաստանի զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետի հետ
2 Փետրվարի, 2026 15:28ՊՆ վարչական համալիրում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանն առանձնազրույց է ունեցել Հնդկաստանի զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Անիլ Չաուհանի հետ, որին հաջորդել է հանդիպում՝ պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով:
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքը, ամփոփել երկկողմ համագործակցության պլանի շրջանակում իրականացված միջոցառումների արդյունքները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2026 թվականի համար պլանավորված միջոցառումների արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Երկուստեք կարևորվել է կրթական, մասնագիտական վերապատրաստման, վարժանքների և զորավարժությունների, տարբեր բնագավառներում փորձի փոխանակման միջոցառումների անցկացումը Հայաստանում և Հնդկաստանում:
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերի կերպափոխման ուղղությունները՝ ընդգծելով պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցության կարևորությունն այս գործընթացում:

Эдвард Асрян провел частную беседу с начальником штаба обороны Вооруженных сил Индии
2 Февраля, 2026 15:28В административном комплекте МО первый заместитель министра обороны РА, начальник Генерального штаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян провел частную беседу с начальником штаба обороны Вооруженных сил Индии, генералом Анилом Чауханом, за которой последовала встреча делегаций в расширенном составе.
Собеседники обсудили текущее состояние сотрудничества между Арменией и Индией в сфере обороны, подвели итоги мероприятий, реализованных в рамках плана двустороннего сотрудничества.
Стороны также затронули ряд вопросов, касающихся эффективной реализации мероприятий, запланированных на 2026 год. Обоюдно была подчеркнута важность проведения образовательных мероприятий, профессиональной переподготовки, учений и военных учений, а также обмена опытом в различных сферах в Армении и Индии.
Генерал-лейтенант Эдвард Асрян представил основные направления трансформации Вооруженных сил Республики Армения, подчеркнув важность сотрудничества между Арменией и Индией в сфере обороны в рамках данного процесса.