Սուրեն Պապիկյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ԻԻՀ նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ
20 Մայիսի, 2024 15:05ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ռեզա Աշթիանիին՝ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ: Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծագույն ցավով տեղեկացա մայիսի 19-ին ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի և նրանց ուղեկցող պաշտոնյաների զոհվելու մասին:
Որպես Իրանի Իսլամական Հանրապետության մերձավոր և բարեկամ երկիր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մեծ ցավով ենք ընդունել նախագահ Ռայիսիի, արտաքին գործերի նախարար Աբդոլահյանի և այլ պաշտոնատար անձանց անժամանակյա ողբերգական մահվան լուրը: Մեր ցավակցությունն ենք հղում զոհվածների հարազատներին ու բարեկամներին և ուժ ու արիություն ենք մաղթում իրանցի բարեպաշտ ժողովրդին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և անձամբ իմ անունից խնդրում եմ ընդունել մեր ցավակցությունն ու զորակցությունը»։

Сурен Папикян направил телеграмму соболезнования в связи с гибелью президента Исламской Республики Иран и сопровождавшего его персонала в результате крушения вертолета
20 Мая, 2024 15:05Министр обороны РА Сурен Папикян направил телеграмму соболезнования министру обороны Исламской Республики Иран, бригадному генералу Мохаммаду Реза Аштиани в связи с гибелью президента Исламской Республики Иран и сопровождавшего его персонала в результате крушения вертолета. В телеграмме, в частности, сказано:
«С большой скорбью узнал о гибели президента, министра иностранных дел Исламской Республики Иран и сопровождающих их должностных лиц в результате крушения вертолета 19 мая.
Как близкая и дружественная страна Исламской Республики Иран, мы в Республике Армения с большой болью восприняли известие о безвременной трагической смерти президента Раиси, министра иностранных дел Абдоллахиана и других официальных лиц. Мы выражаем наши соболезнования родным и близким погибших и желаем силы и стойкости благочестивому иранскому народу.
От имени министерства обороны РА и лично от себя прошу принять наши соболезнования и поддержку».