Սուրեն Պապիկյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ԻԻՀ նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ
20 Մայիսի, 2024 15:05ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ռեզա Աշթիանիին՝ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի և նրան ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու կապակցությամբ: Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծագույն ցավով տեղեկացա մայիսի 19-ին ուղղաթիռի վթարի հետևանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի և նրանց ուղեկցող պաշտոնյաների զոհվելու մասին:
Որպես Իրանի Իսլամական Հանրապետության մերձավոր և բարեկամ երկիր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում մեծ ցավով ենք ընդունել նախագահ Ռայիսիի, արտաքին գործերի նախարար Աբդոլահյանի և այլ պաշտոնատար անձանց անժամանակյա ողբերգական մահվան լուրը: Մեր ցավակցությունն ենք հղում զոհվածների հարազատներին ու բարեկամներին և ուժ ու արիություն ենք մաղթում իրանցի բարեպաշտ ժողովրդին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և անձամբ իմ անունից խնդրում եմ ընդունել մեր ցավակցությունն ու զորակցությունը»։

Suren Papikyan sent a message in connection with the death of the President of the Islamic Republic of Iran and his accompanying staff as a result of the helicopter crash
20 May, 2024 15:05Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, sent a message of condolence to the Minister of Defence and Armed Forces Logistics of Iran, Brigadier General Mohammad Reza Ashtiani, in connection with the death of the President of the Islamic Republic of Iran, Seyyed Ebrahim Raisi, and his accompanying staff as a result of the helicopter crash.
The message reads as follows:
"I was deeply saddened to learn about the death of the President of the Islamic Republic of Iran, the Minister of Foreign Affairs, and their accompanying officials.
As a close and friendly country to the Islamic Republic of Iran, the Republic of Armenia received the untimely tragic news of the deaths of President Seyyed Ebrahim Raisi, Minister of Foreign Affairs Hossein Amir-Abdollahian, and their accompanying officials with profound sadness.
We express our deepest condolences to the relatives and friends of the victims and wish strength and steadfastness to the pious Iranian people.
On behalf of the Ministry of Defence of Armenia and personally from me, please accept our words of consolation and unwavering support."