ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալի պատրաստվածությունն ու կատարված աշխատանքների որակն արժանացել են բարձր գնահատականի
10 Մայիսի, 2024 19:15Մայիսի 9-ին Հունգարիայի Վարպալոտա քաղաքի մոտ գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում տեղի է ունեցել «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժության ամփոփման արարողությունը, որին մասնակցում էր նաև ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության ենթակայությամբ գործող 2-րդ մակարդակի դաշտային շարժական հոսպիտալը։
Զորավարժության փակման հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը և ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության պետ, բ/ծ գնդապետ Գեղամ Փաշիկյանը:
Ամփոփման արդյունքներով՝ ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալի պատրաստվածությունն ու կատարված աշխատանքների որակն արժանացել են բարձր գնահատականի, իսկ զորավարժությանը մասնակից, լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած զինծառայողները խրախուսվել են ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, գնդապետ Լացլո Ֆազեկասի կողմից։
ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալը նաև հրավեր է ստացել մասնակցելու հաջորդիվ կայանալիք նմանատիպ զորավարժությանը, որի պլանավորման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են։
Զորավարժության ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալը ՆԱՏՕ-ի փորձագետների կողմից համապատասխան ընթացակարգերով նաև ենթարկվել է ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով բժշկական գնահատման, որի նախնական արդյունքներով հոսպիտալը ճանաչվել է «Փոխգործակցելի», ինչը հնարավորություն է ընձեռում դաշտային շարժական հոսպիտալը հետագայում ներգրավել խաղաղապահ բազմազգ տարբեր առաքելությունների։
Զորավարժության փակման հանդիսավոր արարողության ընթացքում հանդիպումներ են կազմակերպվել նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների բժշկական ծառայության ղեկավարների հետ, և քննարկվել են հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Հիշեցնենք, որ «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժությանը մասնակցում են 32 երկրների և քաղաքացիական 7 կազմակերպությունների ավելի քան 1600 ներկայացուցիչներ:

Подготовка и качество выполненных работ полевого мобильного госпиталя ВС РА удостоились высокой оценки
10 Мая, 2024 19:159 мая на полигоне Баконикут недалеко от венгерского города Варпалота состоялась церемония подведения итогов военно-медицинских учений «Храбрый воин-2024», в которых также участвовал полевой мобильный госпиталь 2-го уровня, действующий в подчинении Военно-медицинского управления министерства обороны РА.
На торжественной церемонии закрытия присутствовали также заместитель министра обороны РА Арман Саргсян и начальник военно-медицинского управления МО, полковник Гегам Пашикян.
Согласно результатам, подготовка и качество выполненных работ полевого мобильного госпиталя ВС РА удостоились высокой оценки, а военнослужащие, участвовавшие в учениях и показавшие наилучшие результаты, были поощрены директором Центра передового опыта НАТО по военной медицине, полковником Ласло Фазекашем.
Полевой мобильный госпиталь ВС РА также получил приглашение принять участие в следующих аналогичных учениях, работы по планированию которых уже начаты.
В ходе учений полевой мобильный госпиталь ВС РА по соответствующим процедурам экспертов НАТО был также подвергнут медицинской оценке в соответствии со стандартами НАТО, по предварительным результатам которого госпиталь был признан «Взаимодействующим», что позволяет в дальнейшем привлекать полевой мобильный госпиталь к различным многонациональным миротворческим миссиям.
В ходе торжественной церемонии закрытия учений также были организованы встречи с руководителями медицинских служб государств-членов НАТО, были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества.
Напомним, что в военно-медицинских учениях «Храбрый воин-2024» участвует более 1600 представителей из 32 стран и 7 гражданских организаций.