ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալի պատրաստվածությունն ու կատարված աշխատանքների որակն արժանացել են բարձր գնահատականի
10 Մայիսի, 2024 19:15Մայիսի 9-ին Հունգարիայի Վարպալոտա քաղաքի մոտ գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում տեղի է ունեցել «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժության ամփոփման արարողությունը, որին մասնակցում էր նաև ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության ենթակայությամբ գործող 2-րդ մակարդակի դաշտային շարժական հոսպիտալը։
Զորավարժության փակման հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը և ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության պետ, բ/ծ գնդապետ Գեղամ Փաշիկյանը:
Ամփոփման արդյունքներով՝ ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալի պատրաստվածությունն ու կատարված աշխատանքների որակն արժանացել են բարձր գնահատականի, իսկ զորավարժությանը մասնակից, լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած զինծառայողները խրախուսվել են ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, գնդապետ Լացլո Ֆազեկասի կողմից։
ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալը նաև հրավեր է ստացել մասնակցելու հաջորդիվ կայանալիք նմանատիպ զորավարժությանը, որի պլանավորման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են։
Զորավարժության ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալը ՆԱՏՕ-ի փորձագետների կողմից համապատասխան ընթացակարգերով նաև ենթարկվել է ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներով բժշկական գնահատման, որի նախնական արդյունքներով հոսպիտալը ճանաչվել է «Փոխգործակցելի», ինչը հնարավորություն է ընձեռում դաշտային շարժական հոսպիտալը հետագայում ներգրավել խաղաղապահ բազմազգ տարբեր առաքելությունների։
Զորավարժության փակման հանդիսավոր արարողության ընթացքում հանդիպումներ են կազմակերպվել նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների բժշկական ծառայության ղեկավարների հետ, և քննարկվել են հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Հիշեցնենք, որ «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժությանը մասնակցում են 32 երկրների և քաղաքացիական 7 կազմակերպությունների ավելի քան 1600 ներկայացուցիչներ:

The readiness and the quality of the executed works of the mobile field hospital of the Armenian AF were highly praised
10 May, 2024 19:15On May 9, the closing ceremony of the Vigorous Warrior 2024 military medical exercise was held at the Bakonykuti training center near the Varpalota region of the Republic of Hungary, with the participation the personnel of the Role 2 field hospital MTF, operating under the Military Medical Department of the Ministry of Defence.
The closing ceremony was also attended by Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia, Arman Sargsyan and Head of Military Medical Department of the MoD, Colonel Gegham Pashikyan.
According to the results summed up, the readiness and the quality of the executed works of the mobile field hospital of the Armenian Armed Forces, were highly praised. The servicemembers, who participated in the medical exercise, showed the best results, were encouraged by the Director of the MILMED COE, Colonel Dr. László Fazekas.
The mobile field hospital of the AF RA has also received an invitation to attend in the following similar military exercise, the planning of which has already commenced.
During the exercise, the mobile field hospital of the Armenian Armed Forces was also subjected to medical assessment according to NATO standards by NATO experts. Based on the preliminary results of conducted processes the hospital was recognized as "Interoperable", which gives an opportunity the mobile field hospital to be involved in various multinational peacekeeping missions in the future.
On the sidelines of closing ceremony of the exercise, meetings were also organized with the Heads of Military Medical Services of the NATO member states, and issues related to further cooperation were discussed.
It is worth noting that more than 1,600 representatives from 32 countries and 7 civilian organizations are participating in the Vigorous Warrior 2024 military medical exercise.