Սուրեն Պապիկյանն առանձնազրույց է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հետ
4 Մարտի, 2024 14:38Մարտի 4-ին՝ Հայաստանի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն առանձնազրույց է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հետ, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ու Հունաստանի միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ներկայիս ընթացքը, 2023 թվականի դեկտեմբերին Աթենքում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, նախանշվել են համագործակցության մի շարք նոր ուղղություններ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների կառավարությունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացումից հետո նոր լիցք հաղորդել ռազմատեխնիկական համագործակցությանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:

Suren Papikyan held a private discussion with the Minister of National Defence of the Hellenic Republic Nikolaos Dendias
4 March, 2024 14:38On March 4, on the sidelines of his official visit to the Republic of Armenia, the Minister of Defence of the Republic of Armenia, Suren Papikyan, held a private discussion with the Minister of National Defence of the Hellenic Republic, Nikolaos Dendias, followed by a meeting with the participation of extended delegations.
The meeting included discussions on the current state of cooperation between Armenia and Greece in the defence sector, progress made on agreements reached during the December 2023 negotiations in Athens, and the identification of new areas for cooperation.
An agreement was reached to enhance military-technical cooperation following the ratification of the agreement on military-technical cooperation between the governments of the two countries.
During the meeting, the parties exchanged views on regional security issues.