ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունն այցելել է «Միաձուլված սուր-2023» զորավարժությանը մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ դաշտային շարժական հոսպիտալ
16 Սեպտեմբերի, 2023 18:29ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հոհենֆելս քաղաքում տեղակայված ԱՄՆ ռազմաբազայում անցկացվող «Միաձուլված սուր-2023» բազմազգ զորավարժությանը մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության դաշտային շարժական հոսպիտալ։
Այցի ընթացքում ԱՄՆ կազմակերպիչների կողմից պատվիրակությանն են ներկայացվել զորավարժության մտահղացումը, իրականացվող միջոցառումները, զորավարժության ընթացքը և փոխգործակցության կազմակերպումը։
Պատվիրակությունը եղել է հոսպիտալի ծավալման շրջանում, տեղում ծանոթացել կատարվող աշխատանքներին, վարժանքների կազմակերպման ընթացքին, պայմաններին, զրուցել և ոգևորել է զորավարժությանը մասնակցող բժշկական անձնակազմին։
Այցի ավարտին զորավարժության ամերիկյան կողմի հետ քննարկվել և համաձայնեցվել են հետագա փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Ինչպես զորավարժության կազմակերպիչների, այնպես էլ մասնակից այլ պետությունների կողմից բարձր են գնահատվել ՀՀ ԶՈՒ դաշտային հոսպիտալի պատրաստվածությունը, տարբեր իրավիճակներում արագ արձագանքելու ու գործելու կարողությունը, ինչպես նաև անձնակազմի անհատական պատրաստվածության ու արհեստավարժության մակարդակը։

Делегация МО РА посетила полевой мобильный госпиталь ВС РА, участвующий в учениях "Слитый меч-2023"
16 Сентября, 2023 18:29Делегация, возглавляемая заместителем министра обороны РА Арманом Саргсяном, посетила полевой мобильный госпиталь военно-медицинского управления ВС РА, участвующий в многонациональных учениях "Слитый меч-2023", проводимых на военной базе США, расположенной в городе Хоэнфельс ФРГ.
В ходе визита организаторы США представили делегации замысел военных учений, реализуемые мероприятия, ход учений и организацию взаимодействия.
Делегация побывала в районе развертывания госпиталя, на месте ознакомилась с проводимыми работами, процессом организации тренировок, условиями, побеседовала и воодушевила медицинский персонал, участвующий в учениях.
В конце визита с американской стороной учений были обсуждены и согласованы вопросы дальнейшего взаимодействия.
Как организаторы учений, так и другие государства-участники высоко оценили готовность полевого госпиталя ВС РА, способность быстро реагировать и действовать в различных ситуациях, а также уровень индивидуальной подготовки и профессионализм личного состава.