Սուրեն Պապիկյանն այցելել է ԱՄՆ Ազգային պաշտպանության համալսարան
Սեպտեմբերի 8-ին, ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում, ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է Վաշինգտոնում գտնվող Ազգային պաշտպանության համալսարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել համալսարանի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մայքլ Փլենի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և ԱՄՆ Ազգային պաշտպանության համալսարանի միջև համագործակցության զարգացումը ոչ միայն տարբեր դասընթացների կազմակերպման, այլև կրթական ծրագրերի և դասավանդման մեթոդաբանության մշակման ուղղությամբ։
Գեներալ-լեյտենանտ Մայքլ Փլենը, իր հերթին, հավաստել է իր պատրաստակամությունը` նպաստել ռազմական կրթության ոլորտում երկու համալսարանների միջև կապերի ամրապնդմանն ու գործակցության շրջանակի ընդլայնմանը։

9 September, 2022 20:30On September 8, as part of his working visit to the USA, the Minister of Defence of Armenia visited the National Defence University in Washington, where he had a meeting with the head of the university, Lieutenant General Michael Plehn.
During the meeting, a number of issues related to cooperation in the field of military education were discussed. The RA Defence Minister emphasized the development of cooperation between the National Defence Research University of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the National Defence University of the United States not only in the direction of organizing various courses, but also in the direction of developing educational programs and teaching methodology.
Lieutenant General Michael Plehn, in his turn, confirmed his willingness to contribute to the strengthening of ties between the two universities and the expansion of the scope of cooperation in the field of military education.