Վարչապետ Փաշինյանը ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանին
18 Հուլիսի, 2022 17:07
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանին:
Վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարգելի նախարար,
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հրամանատարական կազմի հարգելի ներկայացուցիչներ,
հարգելի փոխնախարարներ,
ես այսօր այստեղ եմ՝ ներկայացնելու ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էդվրադ Ասրյանին:
Ուզում եմ նախ շնորհակալություն հայտնել գեներալ-լեյտենանտ Կամո Քոչունցին՝ վերջին վեց ամիսների ընթացքում Գլխավոր շտաբի պետի պարտականությունները կատարելու համար: Ցանկանում եմ պարոն Ասրյանին հաջողություն մաղթել՝ այս կարևորագույն պաշտոնում իր առաքելությունն իրականացնելու ճանապարհին:
Արդեն գիտեք, որ նաև որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, և Գլխավոր շտաբի պետն այսուհետ օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից նաև Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ է լինելու՝ սրանից բխող հետևանքներով: Այս որոշումը կայացրել ենք՝ վերլուծելով վերջին տարիներին տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ, այդ թվում՝ Պաշտպանության նախարարություն-Գլխավոր շտաբի աշխատանքային գործակցության հարցերը: Կարծում եմ, բնականաբար, ճիշտ որոշում է կայացված: Ուզում եմ հույս հայտնել, որ այդ որոշման կատարման արդյունքում մեր աշխատանքի արդյունավետությունը Զինված ուժերի, բանակի բարեփոխումների ոլորտում էլ ավելի արդյունավետ կլինի:
Պարոն Քոչունց, ևս մեկ անգամ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել Ձեզ կատարված աշխատանքի համար և պարոն Ասրյան՝ հաջողություններ մաղթել Ձեզ այս կարևորագույն պաշտոնում»:
Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանը նշել է.
«Մեծարգո պարոն վարչապետ,
հարգելի պարոն նախարար,
հարգելի գործընկերներ,
Զինված ուժերի գերակա խնդիրն է հանդիսանում պետության ռազմական անվտանգության ապահովումը, ուստի՝ ստանձնելով այս պատասխանատու պաշտոնը, նաև համարելով, որ շտաբը հանդիսանում է կոլեգիալ մարմին, իսկ Գլխավոր շտաբի պետը Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, մենք Գլխավոր շտաբում կաշխատենք կոլեգիալ սկզբունքներով՝ միանշանակ Գլխավոր շտաբի պետի որոշմամբ և առաջարկներ կներկայացնենք Պաշտպանության նախարարին: Այդ պատասխանատու պաշտոնում, մեծարգրո պարոն վարչապետ, պարտավորվում եմ կատարել բոլոր նախատեսված գործառութային պարտականությունները և կատարել Զինված ուժերի առջև դրված խնդիրները»:
Այնուհետև վարչապետը խոսքը փոխանցել է Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանին, ով իր հերթին ասել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ,
պարոնայք գեներալներ, սպաներ,
թույլ տվեք շնորհավորել Գլխավոր շտաբի պետին՝ պարոն Ասրյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղուն գործունեություն: Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել Գեներալ-լեյտենանտ Կամո Քոչունցին՝ վերջին շրջանում Գլխավոր շտաբի պետի պարտականությունները պատվով կատարելու համար»:
Այնուհետև, ըստ ձևավորված ընթացակարգի, տեղի է ունեցել ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնի փոխանցման հանդիսավոր արարողությունը: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ԶՈՒ ԳՇ նորանշանակ պետ Էդվարդ Ասրյանին է հանձնել ԶՈՒ ռազմադրոշը:

Prime Minister Pashinyan introduced the newly appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces Edvard Asryan to the top officers of the Armed Forces
18 July, 2022 17:07
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Defense and introduced the newly appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces, First Deputy Minister of Defense Edvard Asryan to the top-ranking officers of the Armed Forces.
In his speech the Prime Minister particularly said,
“Dear Minister of Defense of the Republic of Armenia,
Dear representatives of the command staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia,
Dear Deputy Ministers,
I am here today to introduce the newly appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, First Deputy Minister of Defense Edvrad Asryan.
First, I would like to thank Lieutenant General Kamo Kochunts for performing the duties of the Chief of General Staff for the past six months. I would like to wish Mr. Asryan success in fulfilling his mission in this important position.
You already know that certain legislative changes have also taken place, and the Chief of the General Staff will also be the First Deputy Minister of Defense from the moment the law enters into force, with the consequences arising from this. We made this decision by analyzing a number of events that have taken place in the recent years, including the issues of cooperation between the Ministry of Defense and the General Staff. I think, naturally, the right decision has been made. I want to express my hope that as a result of the implementation of this decision, the effectiveness of our work in the field of the Armed Forces, army reforms will become even more effective.
Mr. Kochunts, once again let me thank you for the work done and to wish Mr. Asryan success in this important position."
First Deputy Minister of Defense, newly appointed Chief of General Staff of the Armed Forces Edvard Asryan said,
“Honorable Mr. Prime Minister,
Dear Mr. Minister,
Dear colleagues,
The primary task of the Armed Forces is to ensure the military security of the state, therefore, assuming this responsible position, also considering that the Staff is a collegial body, and the Chief of the General Staff is the first deputy to the Minister of Defense, we will work in the General Staff based on the principle of collegiality, definitely by the decision of the Chief of the General Staff and will present proposals to the Minister of Defense. In that responsible position, Honorable Mr. Prime Minister, I undertake to fulfill all the envisaged functional duties and fulfill the tasks set before the Armed Forces."
Then the Prime Minister gave the floor to the Minister of Defense Suren Papikyan, who said,
“Honorable Prime Minister of the Republic of Armenia.
Mr. Generals, officers,
Let me congratulate the Chief of the General Staff, Mr. Asryan, on the occasion of his appointment as the Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the First Deputy Minister of Defense, and wish him fruitful activity. I want to thank Lieutenant General Kamo Kochunts for honorably fulfilling the duties of Chief of General Staff in the recent period."
Then, according to the established procedure, the solemn ceremony of transfering the position of the Chief of the General Staff of the Armed Forces took place. Minister of Defense Suren Papikyan handed over the military flag of the Armed Forces to the newly appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces Edvard Asryan.